ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

NASA wybrała 2 pilotów do misji Boeinga

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Z misją NASA poleci dwóch pilotów testowych na pokładzie misji agencji Boeing Crew Flight Test (CFT) na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie będą mieszkać i pracować poza Ziemią przez około dwa tygodnie.

NASA wysyła doświadczonych pilotów

Dowódca CFT Barry „Butch” Wilmore, którego NASA przydzieliła do głównej załogi w październiku 2020 r., dołączy do astronautki NASA Suni Williams, która będzie służyć jako pilot. Williams wcześniej służył jako zapasowy pilot testowy dla CFT, gdy został przydzielony jako dowódca misji NASA Boeing Starliner-1, pierwszej misji Starlinera. Williams zajmuje miejsce astronautki NASA Nicole Mann, pierwotnie przydzielonej do misji w 2018 roku. NASA przeniosła astronautkę do misji SpaceX Crew-5 agencji w 2021 roku

Nasa twierdzi, że 2 pilotów wystarczy

Nasa astronauta

Na podstawie obecnych zasoby stacji kosmicznej i potrzeb w zakresie planowania, krótkotrwała misja z dwoma pilotami testowymi astronautów jest wystarczająca do spełnienia wszystkich celów testowych NASA i Boeinga, które obejmują zademonstrowanie zdolności Starlinera do bezpiecznego wykonywania misji operacyjnych z załogą do i ze stacji kosmicznej. Aby zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi zdarzeniami związanymi z transportem załogi na stację, NASA może przedłużyć czas dokowania CFT do sześciu miesięcy i dodać dodatkowego astronautę później, jeśli zajdzie taka potrzeba. Astronauta NASA Mike Fincke, któremu agencja wcześniej wyznaczyła stanowisko dowódcy operacji, będzie teraz szkolony jako pilot testowy zapasowego statku kosmicznego i nadal będzie mógł zostać przydzielony do przyszłej misji.

Mike Fincke poświęcił ostatnie dziewięć lat swojej kariery na te pierwsze misje Boeinga, a Suni na ostatnie siedem. Butch wykonał wspaniałą pracę, kierując zespołem jako dowódca statku kosmicznego od 2020 r. Wspaniale było zobaczyć udaną podróż Starlinera na Międzynarodową Stację Kosmiczną w zeszłym miesiącu.

Reid Wiseman, szef Biura Astronautów w NASA

Co dalej z misją Boeinga?

Po udanej misji CFT NASA rozpocznie ostateczny proces certyfikacji statku kosmicznego Starliner i systemów dla misji załogowych na stację kosmiczną. Regularne, długoterminowe misje komercyjnej rotacji załóg umożliwiają NASA kontynuowanie ważnych badań i badań technologicznych odbywających się na pokładzie orbitującego laboratorium. Takie badania przynoszą korzyści ludziom na Ziemi i kładą podwaliny pod przyszłe badania Księżyca i Marsa, zaczynając od misji Artemis.

Sprawdź najnowsze wpisy