ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Najmniejsze Smart City w Polsce wciąż się rozwija!

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Jeśli chodzi o Smart City do 30 tysięcy mieszkańców to Duszniki-Zdrój nie mają sobie równych! Tak sądzą eksperci ze Smart City Forum. Żeby było ciekawiej, Orange udostępniło swoje rozwiązania!

Najmniejsze Smart City w Polsce

A mowa o Dusznikach-Zdrojumart city. To miasto to nie tylko uzdrowiska i piękne położenie. To także samozaparcie i działanie władz miasta w stronę inteligentnych rozwiązań miejskich. Tu Orange wspiera miasto od Trzech lat. Duszniki wygrały także główną nagrodę w kategorii Smart City do 30 tys. mieszańców! Zastanawiacie się pewnie, cóż tak innowacyjnego może być w takiej małej mieścinie? Sprawdźcie!

Smart City ma elektryczne rowery!

Kiedy my pedałujemy zwykłym rowerem miejskim, tak w Dusznikach-Zdroju turyści i mieszkańcy mogą wypożyczyć elektryczny rower MTB! Co ciekawe wypożyczalnia pracuje od 2019 roku — To za sprawą Smart Bike Orange. Rowery można znaleźć w specjalnie przygotowanej aplikacji. Zarządcy miasta dzięki temu rozwiązaniu dostają ciekawy feedback. Otóż włodarze miasta wiedzą, gdzie najczęściej jeżdżą rowery, z jaką prędkością, a nawet, jaki jest ich stan techniczny! Dzięki temu mieszkańcy i turyści mogą zrezygnować z samochodu i poruszać się po tym niewielkim mieście i okolicach rowerem elektrycznym.

Duszniki-Zdrój i Smart Light

To kolejny krok w kierunku inteligentnego rozwoju miejskiego. Lampy na ulicach miasta świecą zgodnie z rytmem dobowym, a także dostosowują natężenie oświetlenie do warunków, jakie panują w okolicy. Miasto ma możliwość sterowania pojedynczymi lampami albo grupami lamp, po to, aby oświetlać najbardziej ruchliwe lokalizacje, a przygaszać światło tam gdzie ruchu nie ma! Jak mówią sami mieszkańcy, dzięki temu rozwiązaniu mają kilkadziesiąt procent mniejsze rachunki za prąd!

Orange wprowadza kolejną innowację

Smart City duszniki

Obecnie w Dusznikach-Zdroju Orange pracuje nad zaawansowanym system analizy wideo. Specjalne rejestratory umieszczone w najbardziej uczęszczanych miejscach wykorzystają zaawansowane algorytmy, które przetworzą obraz z kamer na dane. Będą one podstawą użytecznych dla miasta informacji np. które z atrakcji Dusznik-Zdroju przyciągają najwięcej turystów. Pozwolą oszacować, ile osób odwiedza miejscowość w konkretnych dniach, a nawet godzinach, czy też, w jaki sposób jest wykorzystywana infrastruktura miejska. Taka wiedza to podstawa planowania kolejnych miejskich inwestycji m.in. rozbudowy deptaków, ścieżek rowerowych, bazy hotelowej i parkingów.

Już blisko sto miast zmienia się w smart city razem z Orange, a nasze działania doceniają i miasta i eksperci. Na Smart City Forum otrzymaliśmy główną nagrodę w kategorii Dostawca Rozwiązań Smart City. Orange wspiera samorządy na każdym etapie drogi w kierunku smart, by wspólnie tworzyć miasta, w których po prostu żyje się lepiej

Uzasadnienie kapituły przy wręczeniu nagrody

Źródło: biuroprasowe.orange.pl

Sprawdź najnowsze wpisy