ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
światłowód dla 6 mln domów

Play chce dostarczyć światłowód dla 6 mln domów w nowym modelu dostępu do sieci

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Play łączy siły z InfraVia Capital Partners. Oba podmioty planują dostarczyć światłowód dla 6 mln domów w Polsce w nowym, otwartym modelu dostępu do sieci. Szykują się znaczące zmiany jeśli chodzi o infrastrukturę sieciową w Polsce.

Światłowód dla 6 mln domów – taki jest plan

fot. Thomas Jensen/Unsplash

Grupa Play i InfraVia Capital Partners podpisały umowę, która ma otwierać drogę do zapewnienia dostępu do światłowodu 6 mln gospodarstw domowych w Polsce. Plan zakłada zarówno wykorzystanie obecnej infrastruktury, jak i tej, która dopiero się pojawi. Sieć ma być dostępna dla wszystkich operatorów telekomunikacyjnych.

Umowa przedwstępna zakłada, że InfraVia Capital Partners kupi za 1,775 mld zł 50% udziałów w spółce zależnej Grupy Play, która funkcjonuje pod nazwą FibreForce. Do końca 2022 roku Grupa Play chce przenieść do FiberForce infrastrukturę szerokopasmową UPC Polska (HFC i FTTx), obejmującą zasięgiem ponad 3,7 mln gospodarstw domowych. FiberForce ma zbudować ponad 2 mln dodatkowych przyłączy światłowodowych. Spółka planuje udostępnić swoją infrastrukturę sieciową innym operatorom telekomunikacyjnym (m.in. Play i UPC) w otwartym, niedyskryminującym modelu, żeby zmaksymalizować wykorzystanie wybudowanej infrastruktury przez konsumentów.

Dzięki modelowi otwartego dostępu hurtowego do sieci chcemy wyznaczać nowe standardy dostępu do łączy szerokopasmowych i zapewnić wszystkim wolność wyboru. Mamy nadzieję, że ta nowa inwestycja pomoże znacznie zmniejszyć lukę cyfrową i zapewni rozwój innowacji z korzyścią dla naszych klientów, społeczeństwa i gospodarki – mówi Jean Marc Harion, prezes Play i UPC.

W podobnym tonie wypowiada się Vincent Levita, prezes i założyciel InfraVia. Jak zaznacza, jego firma jest bardzo zadowolona z możliwości rozwoju współpracy z Grupą iliad, której częścią jest Play. Vincent Levita przekonuje, że wspólne przedsięwzięcie z fioletowym operatorem umożliwi zbudowanie kluczowego aktywa w rozwijającym się sektorze.

Póki co umowa przedwstępna musi zostać zaakceptowana przez regulatora. Jeśli tak się stanie, zapewne w przyszłości poznamy kolejne szczegóły dotyczące wspólnych działań Play i InfraVia.

źródło: informacja prasowa, zdjęcie główne: Compare Fibre/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy