ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

what3words, czyli jak ułatwić korzystanie z map?

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

what3words to aplikacja, która podzieliła cały świat na kwadraty! Dzięki temu znacznie łatwiej coś namierzyć albo znaleźć ewentualnie dostać się do jakiegoś punktu! To rewolucja w korzystaniu z map!

Google Maps bywa omylne, what3words nie

Zdarza się tak, że Google Maps czasem może wyprowadzić użytkownika w pole i to dosłownie. Niestety niektóre adresy, szczególnie te, które nie są w większych miastach. Odpowiedzią na to jest what3words, czyli projekt poświęcony mapowaniu kuli ziemskiej, którego głównym sekretem jest odrobina matmy.

What3words w Google Maps

What3words to aplikacja i usługa internetowa, która zapewnia odniesienie geograficzne dla każdego kwadratu o wymiarach 3 metry na 3 metry. Kwadratowa siatka jest stworzona na całej mapie świata i umożliwia wybór dowolnej przestrzeni i nawigowanie bezpośrednio do niej. Każdy kwadrat jest oznaczony trzema słowami i tak np. myślimy.kwiaty.koszula to teren Politechniki Gdańskiej, zalecam.miski.szopka to Gdański Żuraw.

Idealna platforma dla służb ratunkowych

Geokodowanie jest przydatne z kilku powodów. Po pierwsze, jest dokładniejsze niż zwykłe adresy uliczne. Przy okazji trzy słowa są o wiele łatwiejsze do zapamiętania i przekazania, w stosunku do dokładnych informacji geograficznych (szerokości i długości geograficznej). Ten system może zostać idealnie wykorzystany przez służby ratownicze. Co ciekawe niektórzy producenci samochodowi już integrują what3words w swoich systemach nawigacji. Takim producentem jest np. Subaru. System pracuje w 50 językach i może identyfikować dokładnie te same lokalizacje!

Nie tylko mapy!

Podczas gdy siła trzech losowych słów jest wykorzystywana do mapowania Ziemi, brytyjskie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (NCSC) również zaleca ich użycie jako haseł. Wybór hasła i związana z nim analiza bezpieczeństwa są bardziej skomplikowane niż dołączanie trzech słów do małych kwadratów kuli ziemskiej. Jeśli połączysz ze sobą uporządkowaną trójkę słów np. myślimykwiatykoszula – otrzymasz długie hasło, które człowiek powinien zapamiętać znacznie łatwiej niż losowy ciąg liter, cyfr i znaków specjalnych zaprojektowany tak, aby spełniał zestaw reguł złożoności.

Źródło: what3words.com

Sprawdź najnowsze wpisy