ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Apple zostało pozwane

Apple zostało pozwane – znowu chodzi o baterie

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Znowu Apple zostało pozwane i znowu chodzi o baterie. Firmie wciąż odbija się czkawką sprawa z 2017 roku o celowym skracaniu żywotności urządzeń przez obniżanie wydajności procesora wraz ze spadkiem wydajności baterii. Tym razem za pozwem zbiorowym stoi działacz na rzecz praw konsumentów z Wielkiej Brytanii — Justin Gutmann. Jeśli sprawa zakończy się pomyślnie, nawet 25 milionów brytyjskich konsumentów będzie uprawnionych do odebrania zadośćuczynienia.

Apple zostało pozwane

Apple zostało pozwane

Wyjaśnijmy sobie na początek, o co dokładnie chodzi z tymi bateriami i procesorami. Otóż w 2017 roku wyszło na jaw, że Apple celowo obniża wydajność starszych iPhone. Wedle oficjalnego stanowiska firmy miało to na celu zapewnienie im dłuższego czasu pracy na baterii i zmniejszenie prawdopodobieństwa nieoczekiwanego wyłączenia podczas szczytowego poboru mocy. Oczywiście wiele osób zarzuca Apple, że miało to na celu zachęcenie użytkowników Apple do wymiany urządzeń na nowe. Jednak ta intencja nie została oficjalnie potwierdzona.

Sprawa ta odbiła się szerokim echem i zakończyła pozwem zbiorowym w USA oraz licznymi dochodzeniami prowadzonymi w aż 34 stanach, które dotyczyły niewłaściwych praktyk antykonsumenckich. Należy tu dodać jeszcze karę nałożoną przez Francję oraz to, że firma musiała wymienić aż 11 milionów baterii po obniżonej cenie.  I chociaż brzmi to, jak potężna kara dla Apple, to wciąż mowa jest jedynie o zadośćuczynieniu klientom z zaledwie dwóch państw.

W przypadku najnowszego, brytyjskiego pozwu mowa jest o 750 milionach funtów kary, czyli około 926 mln USD. Jak na razie sam pozew został jedynie złożony. Jednak jeśli zostanie przyjęty, to pozwoli on 25 milionom osób w kraju, które kupiły iPhone 6, 6 Plus, 6S, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, iPhone SE lub iPhone X, uzyskać odszkodowanie za celowe obniżanie wydajności ich smartfonów. I tak, mowa jest tu o odszkodowaniu w wysokości zaledwie 30 funtów na głowę. Jednak dla Apple to spory cios wizerunkowy i dotkliwy finansowy.

Apple zostało pozwane – oświadczenie firmy

Apple w odpowiedzi na to wydało następujące oświadczenie:

Nigdy nie robiliśmy — i nigdy nie zrobimy — niczego, co celowo skróciłoby żywotność jakiegokolwiek produktu Apple lub pogorszyło wrażenia użytkownika, aby zachęcić klientów do wymiany urządzeń na nowsze. Naszym celem zawsze było tworzenie produktów, które nasi klienci kochają, a jak najdłuższa żywotność iPhone jest tego ważnym elementem.

O ile celowości nie da się tu udowodnić, to warto rozpatrywać całą sprawę przez efekt działań firmy, a nie jej deklarowane zamiary.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy