ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Google ogłosiło bankructwo w Rosji

Google ogłosiło bankructwo w Rosji – jak to w ogóle możliwe?

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Google ogłosiło bankructwo w Rosji. O tym, że jest to tylko kwestia czasu, dowiedzieliśmy się kilka tygodni temu, kiedy firma przyznała, że jej rosyjskie konta zostały zablokowane. Z tego też powodu firmy nie było już stać na opłaty, utrzymanie lokali, czy nawet pensje dla rosyjskich pracowników. Nie oznacza to jednak, że Google całkowicie wycofa się z tego kraju: Google ogłosiło bankructwo w Rosji, a nie opuszczenie jej. To dwie różne rzeczy.

Google ogłosiło bankructwo w Rosji – jak to możliwe?

Google ogłosiło bankructwo w Rosji

No dobrze, ale pewnie wiele osób zadaje sobie pytanie: jakim cudem tak wielka, międzynarodowa firma jak Google, która ma olbrzymie dochody, mogła w ogóle zbankrutować? No cóż… otóż każdy narodowy oddział Google, to tak naprawdę inna firma. Z własną organizacją i finansami. Wystarczyło więc, że Rosja zablokowała konto bankowe lokalnego oddziału Google i ten po prostu upadł z braku środków, czyli zbankrutował.

Oczywiście ktoś może zapytać: czemu Google nie wysyłało pieniędzy inną drogą, aby się utrzymać? No cóż, po pierwsze takie działanie mogło być uznane za nielegalne, zwłaszcza że zablokowanie konta miało związek z interwencją komorniczą. Ta natomiast została przeprowadzona, ponieważ Google nie chciało zapłacić kary nałożonej przez Kreml. I to przynajmniej z dwóch powodów, z których tylko jeden jest finansowy.

Google ogłosiło bankructwo w Rosji — kara finansowa

Google ogłosiło bankructwo w Rosji

Jakiej znowu kary? No cóż, Rosja tworzy alternatywną rzeczywistość: taką, gdzie na Ukrainie nie ma wojny, a toczy się jedynie specjalna operacja wojskowa. Każdy, kto podważa taki stan rzeczy, jest ogłoszony kłamcą, grozi mu do 15 lat ciężkiego więzienia na Syberii, oraz musi zapłacić karę finansową. Google natomiast przekazywało informacje na temat wojny. W związku z tym sąd nałożył na internetowego giganta 7,2 miliarda rubli kary, czyli około 130 milionów dolarów.

Google ogłosiło bankructwo w Rosji — czemu Google nie zapłaciło kary?

Google ogłosiło bankructwo w Rosji

Pewnie niektórzy zadają sobie i takie pytanie. W końcu dla takiej firmy nie są to duże pieniądze. No cóż, zacznijmy od tego, że świat mógłby to odebrać jako 130 milionów dolarów wsparcia dla kraju, który dokonał zbrojnej agresji na Ukrainę. Byłby to więc bardzo głupi pomysł. Co więcej, Google musiałoby się dostosować do rosyjskiego prawa, co również nie byłoby zbyt mądre w tej sytuacji. Pamiętajmy, że świat patrzył na ręce każdej firmie, która zostaje w Rosji.

Google ogłosiło bankructwo w Rosji – i tak tam nie zarabioało

Google ogłosiło bankructwo w Rosji

Warto dodać, że Google pozostało w Rosji, ale odcięło się przy tym od wszystkich możliwych metod zarabiania w tym kraju. Nie ma więc tam reklam, sklepów z aplikacjami, ani niczego innego, co generuje zyski. W ten sposób Google uchroniło się przed gniewem tłumu, ale przy okazji jej rosyjski oddział stał się ciężarem zdolnym jedynie do generowania strat. Co więcej, możliwość trzymania przez Rosję pracowników firmy w roli zakładników również nie stawiałoby jej w zbyt korzystnej sytuacji. Natomiast po ich zwolnieniu w związku z upadłością ten problem także odpada.

Google ogłosiło bankructwo w Rosji – ale w niej zostanie

Google ogłosiło bankructwo w Rosji

Rosja to jednak wciąż olbrzymi rynek, gdzie po prostu warto być. Dlatego też mimo zniknięcia filii Google, firma wciąż będzie tam świadczyła swoje flagowe, darmowe usługi i produkty. Dlatego też w Rosji zostanie Android, Gmail, Mapy Google, Sklep Play — chociaż oczywiście bez możliwości zakupów aplikacji i mikrotransakcji, wyszukiwarka Google i YouTube

Opuszczenie rosyjskiego rynku i wrócenie tam z usługami, gdy już to piekło się zakończy mogłoby być dla Google sporym wyzwaniem. Nie należy się tu oszukiwać: z czasem większość firm, które wycofały się z Rosji, tam wróci. Pamiętajmy, że sankcje dotyczą kwestii inwazji na Ukrainę i tak kiedyś się skończy, a relacje wielkich marek z Kremlem się unormują. Google ogłosiło bankructwo w Rosji, ponieważ obecnie jest to firmie na rękę. Jednak spalenie za sobą mostów z biznesowego punktu widzenia nie byłoby najlepszym ruchem dla firmy. 

Źródło: PAP

Sprawdź najnowsze wpisy