ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Najlżejsza myszka świata

Najlżejsza myszka świata – to nie są czcze przechwałki

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Najlżejsza myszka świata to bez wątpienia badylarka pospolita. Jest to najmniejszy przedstawiciel podrodziny myszy. Przeciętny przedstawiciel tego żyjącego w Eurazji gatunku osiąga około 7 gramów wagi. Żywią się one głównie nasionami, liśćmi, owocami i owadami. Żyją na terenach podmokłych i wiją sobie gniazda wśród traw, skąd wzięła się ich polska nazwa. Natomiast wy… no cóż, raczej nie przyszliście tu czytać o myszkach w kontekście żywych zwierząt, a raczej akcesoriów komputerowych. Zacznijmy więc jeszcze raz.

Najlżejsza myszka świata

Najlżejsza myszka świata

Najlżejsza myszka świata to bez wątpienia Zaunkoenig M2K. Jest  to najlżejszy przedstawiciel przewodowych myszek. Przeciętny egzemplarz tego zaprojektowanego w Niemczech gatunku osiąga 23 gramów wagi. Żywią się one wyłącznie napięciem 5V z portu USB-A. Występują one tam, gdzie najważniejszym parametrem jest niska waga akcesorium i nikt nie wymaga od nich wysokiej ergonomii, którą ograniczają niewielkie rozmiary, jakimi cechuje się najlżejsza myszka świata. — No cóż, teraz zdecydowanie lepiej.

No cóż, mimo że sama myszka jest mała, to producent uważa ją za akcesorium do gier. Jednak dość podstawowy zestaw przycisków i wyżej wspomniana kwestia ergonomii niezbyt mnie do tego przekonuje. Otóż jej budowa charakteryzuje się o połowę mniejszą powierzchnią podstawy niż tradycyjna mysz do gier. Nie ma więc mowy o wygodnym oparciu dłoni na gryzoniu. Większe rozmiary oznaczałyby jednak wyższą wagę.

Rozmiar to jednak nie wszystko, co wpływa na jej wymiary. Tak naprawdę ta najlżejsza myszka świata to głównie pusta skorupa z włókna węglowego. To, co zajmuje wypełnioną przestrzeń, zasługuje jak najbardziej na miano sprzętu gamingowego — chociaż wciąż głównym kryterium była tu waga. W prawym i lewym przycisku zastosowano japońskie przełączniki Omron D2F01F, które należą do najlżejszych przełączników stosowanych obecnie w myszach, a według firmy Optimum Tech są bardzo zbliżone do ultralekkich przełączników używanych w myszy Logitech G303.

Głównym elementem jest natomiast czujnik PixArt 3360. Ten oferuje odświeżanie na poziomie aż 8 kHz. Czy poza rozmiarem, który dla wielu może być problemem, najlżejsza myszka świata ma jakieś wady? No cóż, jedną: M2K kosztuje 300 euro, czyli około 1400 PLN. Mowa więc o jednym z najdroższych gryzoni na rynku. Najlżejsza myszka świata wymaga więc dość ciężkiego portfela. Z drugiej strony, jeśli ktoś sporo podróżuje służbowo z laptopem w torbie, to takie akcesorium może być istnym wybawieniem. Chociaż sam wolałbym się jednak przemęczyć z czymś, co waży już te 100 gramów i zachować te 1400 PLN na inne wydatki.

Źródło: Tomshardware

    Sprawdź najnowsze wpisy