ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
czy w atmosferze wenus jest życie

Czy w atmosferze Wenus jest życie? Brytyjscy naukowcy ustalili odpowiedź

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Jakiś czas temu rozgłos zaczęła zyskiwać hipoteza, zgodnie z którą w atmosferze Wenus może być obecne życie. Okazuje się jednak, że była ona błędna. Naukowcy z University of Cambridge ustalili, że takiej aktywności w atmosferze wspomnianej planety być nie mogło. Nie oznacza to jednak, że jeśli chodzi o poszukiwanie życia na innych planetach, pozostaliśmy w martwym punkcie.

Czy w atmosferze Wenus jest życie? Naukowcy twierdzą, że nie

czy w atmosferze wenus jest życie

Teoria o życiu w atmosferze Wenus liczy już kilka dekad. Miała przemawiać za nią nietypowa aktywność siarki. Brytyjscy naukowcy ustalili jednak, że teoria jest błędna. Badacze z University of Cambridge przekonują, że każda forma życia pozostawiałaby w atmosferze chemiczny ślad związany z formą odżywiania i przemiany materii. W przypadku Wenus takiego śladu nie odnaleziono.

Dwa ostatnie lata spędziliśmy na próbie wyjaśnienia nietypowej chemii siarki obserwowanej w chmurach Wenus. Życie dobrze radzi sobie z nietypowymi reakcjami chemicznymi, więc prowadziliśmy badania sprawdzające, czy z pomocą obecności życia można wytłumaczyć to, co obserwujemy – mówi dr Paul Rimmer, jeden z autorów publikacji, która pojawiła się w piśmie Nature Communications.

Sean Jordan, główny autor publikacji tłumaczy, że zespół naukowców przyjrzał się pokarmom opartym na siarce dostępnym w atmosferze Wenus. Jak wyjaśnia badacz, nie jest to coś, co mogliby chcieć zjeść ludzie, ale stanowi główne źródło energii w tamtym miejscu. Jeśli to pożywienie jest konsumowane przez życie, widzielibyśmy jego ślady w postaci specyficznych substancji, których w atmosferze by przybywało lub ubywało – zaznacza naukowiec i dodaje, że on i pozostali badacze chcieliby, aby to obecność życia na Wenus była prawdopodobnym wyjaśnieniem, jednak nie jest to możliwe.

Okazało się, że dwutlenku siarki jest dużo w niskich warstwach chmur na Wenus, ale im wyżej, tym tego składnika mniej. Jednak jeśli to nie życie odpowiada za to, co widzimy na Wenus, nadal mamy problem do rozwiązania. Na planecie zachodzi wiele nietypowych reakcji, które należy badać – zauważa dr Jordan.

Metoda opracowana przez badaczy może jednak pomóc w badaniu podobnych tajemnic, np. w poszukiwaniu życia na planetach pozasłonecznych obserwowanych przez Teleskop Jamesa Webba. Dr Olivier Shorttle podkreśla, że aby zrozumieć, czemu niektóre planety mogą być żywe, trzeba wiedzieć, dlaczego inne są martwe.

źródło: PAP/nature.com

Sprawdź najnowsze wpisy