ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Binance zostało pozwane

Binance zostało pozwane, bo… kryptowaluta straciła wartość

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Binance zostało pozwane. Jest to największa na świecie giełda kryptowalut. Biorąc natomiast pod uwagę fakt, że na ich rynku mają miejsce liczne spadki, to wśród wielu użytkowników przestała ona budzić sympatię, a zaczęła wywoływać negatywne emocje. Czy słusznie? No cóż, przy rejestracji zostajemy zapytani: kto ponosi odpowiedzialność za złe inwestycje: my, czy giełda? Prawidłową odpowiedzią jest oczywiście, że odpowiadają za to inwestorzy. Dopiero potem zostajemy dopuszczeni do możliwości zakupu kryptowalut. Okazuje się jednak, że są osoby, które o tym zapominają.

Binance zostało pozwane

Binance zostało pozwane

Jak wiele niedorzecznych pozwów, ten miał miejsce w USA. Jeffrey Lockhart złożył pozew przeciwko firmie Binance US i jej dyrektorowi generalnemu, oskarżając ich o fałszywe reklamowanie TerraUSD, jako bezpiecznego aktywa opartego na walucie fiat. Nie chodzi tu oczywiście o producenta samochodów. Termin ten oznacza oficjalną walutę w danym państwie. Na przykład w Polsce złotówka jest walutą fiat. Istnieją natomiast kryptowaluty, które są oparte na lokalnej walucie. Przykładem może tu być Cebullion, który jest oparty na złotówce. 

Sprawa dotyczy jednak nie złotówkek i cebullionów, a TerraUSD, które miało być powiązane z dolarem. Okazało się jednak, że mechanizmy autoregulacyjne mające utrzymywać wartość tej waluty na poziomie identycznym, jak w przypadku dolara zawiodły. Sęk w tym, że jak długo korzystam z Binance, to jeszcze nigdy nie widziałem gwarancji stabilności żadnej waluty — nawet Binance USD, które również jest kryptowalutą opartą na dolarze. 

TerraUSD natomiast wraz z upadkiem LUNA poleciała na pysk i jeśli ktoś trzymał w niej swoje oszczędności, to… no cóż, na pewno nie musi już się obawiać, że ktoś mu ukradnie cyfrowe aktywa, bo te są niemal bezwartościowe. Natomiast Jeffrey jest zły z tego powodu. Pomijając pretensję o swoją stratę oskarża on Binance nie jest zarejestrowana jako giełda papierów wartościowych przez rząd USA, ma ograniczony obowiązek ujawniania informacji o aktywach będących przedmiotem obrotu na swojej platformie. 

Giełdy kryptowalutowe osiągnęły ogromne zyski, lekceważąc prawo papierów wartościowych i wyrządzając prawdziwą krzywdę prawdziwym ludziom.

— powiedziała kancelaria prawna reprezentująca Lockharta.

Lockhart ma nadzieję, że jego pozew zostanie zarejestrowany jako pozew zbiorowy w imieniu wszystkich inwestorów, którzy kupili Terra od Binance. 

Binance zostało pozwane – stanowisko firmy

Rzecznik Binance zaprzeczył i podkreślił, że giełda jest zarejestrowana w Sieci Egzekwowania Przestępstw Finansowych Departamentu Skarbu USA i przestrzega wszystkich obowiązujących przepisów.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy