ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Internet Explorer koniec wsparcia

Koniec Internet Explorer właśnie nastąpił – przeglądarce wyciągnięto dziś wtyczkę

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

To już faktyczny koniec Internet Explorer, czyli przeglądarki od Microsoft, która przez ostatnie lata stała się obiektem wielu żartów i memów. Microsoft informował już w zeszłym roku o tym, że będzie kończył wsparcie dla przeglądarki, a dziś, czyli 15 czerwca 2022 roku, Internet Explorer oficjalnie odchodzi w niepamięć. Przynajmniej w dużej mierze, bo z IE i tak część użytkowników będzie mogła dalej korzystać, choć Microsoft tego nie zaleca. Co więcej, firma będzie przekonywać ich do zmiany odpowiednimi komunikatami.

Koniec Internet Explorer – przeglądarka już bez oficjalnego wsparcia

Internet Explorer

Internet Explorer nie doczekał swoich 27 urodzin, ale i tak osiągnął piękny wiek. Microsoft dziś wyciągnął wtyczkę przeglądarce, a to oznacza, że nie będą już pojawiały się żadne aktualizacje dla Internet Explorer. I choć Microsoft już wcześniej uśmiercał IE, to będzie to robił jeszcze kilkukrotnie. Otóż Internet Explorer będzie dalej dostępny dla użytkowników korzystających z systemów Windows 8.1, Windows 7, Windows Server LTSC, Windows Server 2022, Windows 10 Client LTSC czy Windows 10 IoT LTSC. Jednocześnie Microsoft Edge będzie dalej wspierać IE w trybie zgodności i to do aż 2029 roku. Widać więc, że trudno uśmiercić legendę Internetu, choć korzysta z niej dziś raptem garstka osób.

Według jednych z ostatnich pomiarów udział IE w rynku przeglądarek był znikomy i wynosił około 0,5 procenta. Nie było więc mowy o jakiejkolwiek konkurencji dla Chrome, Edge czy Firefox. Zresztą już od dawna Microsoft przerzucił swoje siły na Edge, które stało się domyślną przeglądarką dla komputerów z systemem Windows. W najbliższym czasie użytkownicy Internet Explorer mogą spodziewać się komunikatów na swojej przeglądarce, która będzie ich informowała o zakończonym wsparciu oraz konieczności zmiany narzędzia. I oczywiście jako zamiennik wskazywany będzie Microsoft Edge.

Internet Explorer 11 zniknie z Windows 10 (20H2 i nowsze) oraz Windows 10 IoT (20H2 i nowsze), a ostatecznie któraś z nadchodzących aktualizacji wyrzuci go z systemu. Można więc powiedzieć, że dla zwykłych użytkowników IE niedługo przestanie w ogóle istnieć. Internet Explorer zadebiutował na rynku 16 sierpnia 1995 roku, a w szczycie swojej popularności „posiadał” aż 95 procent udziału w rynku przeglądarek (2003 rok).

Źródło: Microsoft / The Verge

Sprawdź najnowsze wpisy