ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
UE DSA

Unia Europejska rozpoczyna walkę z dezinformacją!

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Największymi problemami dzisiejszych mediów, nie tylko tych tradycyjnych, ale także społecznościowych są fake newsy oraz dezinformacja. Użytkownicy bardzo często nacinają się na informacje, które jak się później okazuje, nie mają pokrycia w rzeczywistości. Unia Europejska postanowiła wytoczyć ciężkie działa przeciwko tym praktykom!

Czym jest dezinformacja?

Warto poruszyć ten temat już na samym początku tak, aby wszystko było jasne. Fake news jest narzędziem prowadzącym do dezinformacji. Najprościej mówiąc to zmanipulowane informacje, które powodują, że czytelnik może podjąć złą decyzję tylko dlatego, że przeczytał coś, co ma niewiele wspólnego z prawdą. To trochę tak jakbyśmy pisali, że wychodzi Samsung S23 z iOS. Ktoś mógłby to kupić, podać dalej, a potem szukać urządzenia, którego nigdy nie zobaczy. Zatem fake news, jest tylko prologiem w dezinformacji, reszta to przekazywanie dalej fałszywej lub zmanipulowanej wiadomości.

Unia Europejska wytacza swoje działa!

Spokojnie Maciej Musiał Żyje. To tylko przykład

Dostęp do mediów w dzisiejszych czasach jest łatwiejszy od chodzenia. Wystarczy wziąć do ręki telefon i od razu jesteśmy zalani morzem informacji. Te, które pojawiają się w mediach społecznościowych bardzo często okazują się być fałszywymi informacjami, w które niestety społeczeństwo wierzy. Udostępniając takie informacje, wprowadzamy innych użytkowników w błąd. W ten sposób budowany jest łańcuch dezinformacji, który później trudno przekuć. Wina leży po dwóch stronach. Użytkownikom sieci nie chce się weryfikować informacji, natomiast portale takie jak Facebook, Twitter czy Google powinny weryfikować informacje, które pojawiają się na ich stronach. Ile razy spotkaliście się, z tym że ktoś umarł, nie przeczytaliście tekstu i rzuciliście to jakiemuś znajomemu? Na pewno nie raz. Sam nadziałem się na taką pułapkę. To właśnie z tym zamierza walczyć Unia Europejska.

TVN24 przygotował specjalny materiał o fake newsie dotyczącym śmierci Artysty

Kodeks Unii Europejskiej zostanie zaktualizowany

Idąc dalej, na zdjęciu powyżej możecie zobaczyć najlepszy przykład działania dezinformacji. Owszem pomyłka należy do naszej natury, jednak warto analizować to co się czyta! Unia Europejska zamierza wprowadzić zmiany w swoim kodeksie praktyk. Ten ma skłonić gigantów mediów internetowych do podjęcia działań w celu przeciwdziałania kłamstwom zalewającym ich platformy. Chodzi nie tylko o same posty, ale także o zdjęcia i wideo z kategorii „deep fake”, o które dziś także nietrudno.

Co ciekawe, kodeks ma również do odegrania rolę w trwającej inwazji Rosji na Ukrainę i może pomóc w zwalczaniu dezinformacji ze strony Rosji.

Jakie zmiany czekają właścicieli mediów?

Po wejściu w życie, firmy, które nie wywiążą się ze swoich nowych zobowiązań, zostaną ukarane grzywną w wysokości do 6% wartości ich globalnej działalności. Na szczęście firmy, o których mowa, będą miały sześć miesięcy na wdrożenie środków mających na celu zwalczanie dezinformacji na ich platformach. Reklama także jest na celowniku Unii, a zaangażowane firmy będą zobowiązane do zwalczania dezinformacji także w reklamach, zwłaszcza w przypadku promocji politycznych.

Dezinformacja jest narzędziem propagandy!

Cóż moim zdaniem Unia Europejska powinna wziąć się także za media tradycyjne. Nie tylko pod względem Deep Faków, o których może nawet nie mamy pojęcia! Ale pod względem prawdy przekazywanej w komunikatach telewizyjnych czy radiowych. Na pewno pamiętacie, jak TVP podawało ilość uczestników różnych manifestacji w Polsce. Dane podawane przez rózne stacje były zupełnie różne, chociaż wiadomo, kto nie chciał mówić prawdy. Propaganda telewizyjna w ostatnich latach jest coraz silniejsza, dlatego warto sprawdzać wszystkie informacje, które was ciekawią!

Źródło: Opracowanie własne, AndroidPolice

Sprawdź najnowsze wpisy