ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
złodzieje rozkradają infrastrukturę telekomunikacyjną

Złodzieje rozkradają infrastrukturę telekomunikacyjną – Orange pokazuje skalę problemu

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Orange zwraca uwagę na problem, jakim są kradzieże infrastruktury telekomunikacyjnej. Kable miedziane okazują się cennym łupem dla złodziei. Choć rośnie wykrywalność sprawców, to przybywa również samych przypadków kradzieży.

Złodzieje rozkradają infrastrukturę telekomunikacyjną – to problem dla operatorów i klientów

źródło: Blog Orange

Od początku ostatniego kwartału ubiegłego roku pomarańczowy operator obserwuje wzrost aktywności przestępców. W 2021 roku dokonano ponad 1000 ataków na infrastrukturę telekomu, a do końca kwietnia tego roku już ponad 400. Zdaniem Orange ma to związek m.in. z inflacją oraz ze wzrostem cen miedzi, które osiągają rekordowe poziomy na przestrzeni ostatnich lat.

Do tej pory najgorszym rokiem pod względem kradzieży infrastruktury był dla Orange 2012. Odnotowano wtedy prawie 10 tysięcy kradzieży, czego efektem było 650 tysięcy niedziałających usług i ponad 400 tysięcy uszkodzonych łączy. Operator twierdzi, że naprawy i przywrócenie działania usług kosztowały ponad 30 milionów zł.

Kluczowe w walce z kradzieżami kabli miedzianych było zacieśnienie współpracy z Policją, zaangażowanie firm ochroniarskich i detektywistycznych oraz monitorowanie newralgicznych miejsc sieci m.in. przy użyciu czujek. Te działania przyniosły spektakularne efekty w województwach dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim, gdzie zatrzymano trzykrotnie więcej sprawców kradzieży niż w tym samym czasie rok temu – czytamy na blogu pomarańczowego operatora. W całej Polsce do końca kwietnia policja zatrzymała 41 sprawców, którzy przyznali się do 56 kradzieży.

Wykrywalność sprawców kradzieży nie sprawia jednak, że determinacja złodziei maleje. Jest wręcz odwrotnie. Orange odnotował 346 kradzieży w pierwszym kwartale tego roku, co oznacza ponad podwójny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Oprócz kabli miedzianych złodzieje kradną również światłowody i akumulatory z szafek telekomunikacyjnych.

Pomarańczowy operator zwraca uwagę na to, że kradzieże infrastruktury to problem dla użytkowników usług telekomunikacyjnych. W pierwszym kwartale tego roku kradzieże spowodowały wyłączenie blisko 9,5 tysiąca usług. W wielu miejscach sieć miedziana nie może być już odbudowana, a nowe inwestycje wymagają czasu – twierdzi Orange.

źródło: Blog Orange, zdjęcie główne: Gwendal Cottin/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy