ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
mobilna platforma kryminalistyczna 4

Mobilna platforma kryminalistyczna może pomóc na miejscu ataków i katastrof

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Konsorcjum, którego liderem jest Politechnika Warszawska, stworzyło niecodzienną instalację. To mobilna platforma kryminalistyczna, która może znaleźć zastosowanie na miejscu katastrof i ataków terrorystycznych. Możliwości urządzenia są imponujące.

Jak działa mobilna platforma kryminalistyczna?

Platforma ma postać 6-metrowego, rozkładanego kontenera, który jest wyposażony w urządzenia umożliwiające technikom kryminalistyki prowadzić oględziny na miejscu zdarzenia. Instalacja ma autonomiczny system zasilania i jest w stanie funkcjonować w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych. Może poruszać się po rozmaitych podłożach, pokonywać nierówności, schody oraz wzniesienia.

Na wyposażeniu platformy znajdują się m.in. dron z systemem LIDAR, urządzenia laserowo-radarowe, aparaty fotograficzne rejestrujące obraz w jakości 4K. Nie zabrakło także sprzętów pozwalających na prowadzenie analiz biologicznych (w tym DNA), daktyloskopowych, analiz danych z telefonów komórkowych i z monitoringu, jak również analiz śladów użycia broni palnej.

Przygotowanie platformy do pracy trwa 15 minut, o ile zajmuje się tym jedna osoba. W przypadku większego zespołu można ten czas skrócić. Przy rozłożonej platformie może pracować sześciu specjalistów od kryminalistyki. Wewnętrzna sieć informatyczna platformy jest zgodna z policyjnymi standardami, więc technicy mają dostęp do policyjnych systemów i baz danych, o ile posiadają odpowiednie uprawnienia.

Głównym zadaniem Mobilnej Platformy Kryminalistycznej jest udzielenie wsparcia grupom śledczym dokonującym oględzin rozległego i skomplikowanego pod względem kryminalistycznym miejsca zdarzenia, bezpośrednio w jego sąsiedztwie. Mobilne laboratorium kontenerowe, bez względu na jego konfigurację, nie jest w stanie w pełni zastąpić stacjonarnego laboratorium kryminalistycznego, ale daje możliwość szybkiej weryfikacji wytypowanego materiału dowodowego – mówią przedstawiciele Politechniki Warszawskiej.

Autorzy projektu zwracają uwagę na to, że w ostatnim czasie występuje coraz więcej nadzwyczajnych zdarzeń związanych z klęskami żywiołowymi, wypadkami i atakami terrorystycznymi. Służby mundurowe powinny być więc wyposażone w narzędzia do kryminalistycznego badania miejsc zdarzeń.

W skład konsorcjum, które opracowało platformę, wchodzą następujące podmioty: Politechnika Warszawska Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych, Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 SA oraz Hagmed sp. z o.o. Projekt był realizowany na zamówienie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Urządzenie zostało zaprezentowane na Międzynarodowych Targach Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE w Kielcach i zdobyło na nich główną nagrodę.

źródło: Nauka w Polsce, zdjęcie główne: policja.pl

Sprawdź najnowsze wpisy