ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Mapy Google pozwalają sprawdzić jakość powietrza w okolicy!

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Somg to zjawisko, które ma ogromny wpływ na środowisko oraz na nasze zdrowie. Wiele miast w Polsce wprowadziło specjalne ekrany informujące mieszkańców, jaki jest stan powietrza. Google pracuje nad wprowadzeniem funkcji.

Mapy Google pokazują jakość powietrza!

Aplikacja już teraz pokazuje, jaki jest stan powietrza. Niestety, póki co nowa funkcja wskazuje stan jakości powietrza tylko w USA, Kanadzie, Alasce oraz Indiach. Co ciekawe już dziś możemy to sprawdzić na swoich telefonach. Mapy już teraz dokładnie informują o zmianach w jakości powietrza w okolicy. Aplikacja wskazuje, czy stężenie występujące w danej okolicy ma jakikolwiek wpływ na zdrowie okolicznych mieszkańców.

Przydatna funkcja!

Jeśli ktoś przewlekle choruje na płuca i woli nie wynurzać się z domu jeśli powietrze nie jest czyste to funkcja idealna! Natomiast ja uważam, że tę funkcjonalność można by było jeszcze ulepszyć, wskazując okresy alergiczne i pyłki znajdujące się obecnie w powietrzu. Google pokusiło się także o wprowadzenie wskazówek, które dotyczą aktywności fizycznej na dworze kiedy panują złe warunki, użytkownik może sprawdzić kiedy była ostatnia aktualizacja stanu powietrza. Natomiast jeśli chce dowiedzieć się więcej o jakości powietrza, Google przygotowało specjalną stronę wyjaśniającą wszystkie wątpliwości.

Wiarygodne dane

Funkcja jest na pewno wiarygodna, ponieważ dane pochodzą agencji rządowych oraz Agencji Ochrony Środowiska z USA. Mapy korzystają także z sieci czujników PurpleAir. Co ciekawe jak wspomniałem na początku, w Polsce posiadamy czujniki, które wskazują lokalne zanieczyszczenie powietrza, a funkcjonalności w naszym kraju brakuje. Cóż przyjdzie nam zapewne poczekać, aż Google postanowi wrzucić obsługę Polski. To samo tyczy się „Pożarów”, czyli podobnie działającej funkcji, która wskazuje, gdzie w danym momencie jest pożar.

Jeśli jednak bardzo zależy wam na sprawdzeniu jakości powietrza w waszej okolicy, możecie to zrobić, klikając tutaj. Link prowadzi do mapy, która jest na bieżąco aktualizowana, jednak nie jest wspierana przez Google. Ciekawe jest to, że można wybrać jaki pierwiastek chce się sprawdzić!

Sprawdź najnowsze wpisy