ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
UE chce połączyć systemy policji

UE chce połączyć systemy policji i służb granicznych – ma to pomóc zapobiegać nielegalnej migracji

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Unia Europejska planuje zintegrować ze sobą systemy policji oraz służb granicznych. Takie działanie ma pomóc w zapobieganiu nielegalnej migracji oraz w zwiększeniu bezpieczeństwa. UE chce również opracować narzędzia pozwalające lepiej analizować dane biometryczne osób z państw trzecich.

Jak i po co UE chce połączyć systemy policji i służb granicznych?

European Union, 2015

Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego wskazuje, że terroryści i przestępcy nadużywają europejskiej polityki otwartych granic do przemieszczania się po terytorium wspólnoty. Do kontrolowania granic i walki z przestępczością wykorzystuje się wprawdzie bazy danych, jednak są one rozproszone i trudne w użyciu.

UE postanowiła zatem połączyć trzy istniejące i trzy opracowywane dopiero systemy informacji służb granicznych i policyjnych, aby ułatwić wymianę informacji na temat osób wjeżdżających na terytorium UE. Zwiększy to bezpieczeństwo, poprawi skuteczność kontroli granicznych oraz pomoże zapobiegać nielegalnej migracji i ją zwalczać – napisano w publikacji, którą zamieszczono na firmowanej przez Parlament Europejski stronie What Europe does for me.

Europejski portal wyszukiwania ma pozwolić na jednoczesne przeszukiwanie wszystkich unijnych baz danych przy wykorzystaniu jednego ekranu. Na tym jednak nie koniec. Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego chce opracowania nowych narzędzi, które umożliwią zestawianie danych biometrycznych, takich jak odciski palców i wizerunki twarzy, przechowywanie danych osobowych obywateli państw trzecich i kontrolę krzyżową oraz identyfikację osób posługujących się cudzym dokumentem tożsamości.

System integrujący bazy danych poszczególnych służb ma zostać uruchomiony w przyszłym roku. W publikacji poświęconej projektowi podkreślane jest, że podczas negocjacji z Radą UE i Komisją Europejską Parlament wprowadził gwarancje związane z prawami podstawowymi i ochroną danych. Nowe przepisy nie przewidują gromadzenia nowych danych ani dodatkowych praw dostępu do baz dla funkcjonariuszy organów ścigania. Zwiększy się tylko skuteczność korzystania z dotychczasowych informacji. Powstanie także specjalna strona internetowa, która pomoże korzystać z prawa do ochrony danych – można przeczytać w publikacji ze strony firmowanej przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.

źródło: EuroPAP News, zdjęcie główne: Michael Förtsch/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy