ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Lexus Design Award 2022, poznaliśmy zwycięzcę. To innowacyjny projekt dla seniorów!

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

W tegorocznej edycji konkursu Lexus Design Award wygrał projekt umożliwiający seniorom z demencją wykonywanie podstawowych czynności. To naprawdę innowacyjne rozwiązanie ma pomagać w terapii i życiu codziennym.

Słów kilka o Lexus Design Award

Lexus Design Award 2022 statuetka

To międzynarodowy konkurs dla młodych projektantów. Hasłem przewodnim rywalizacji jest Design dla lepszego jutra. Konkurs po raz pierwszy wystartował w 2013 roku i trwa nieprzerwanie do dzisiaj. Zmagania dają szanse młodym projektantom na zdobycie prestiżowej nagrody oraz na stworzenie prototypu swojego urządzenia pod okiem światowej klasy mentorów, znających się na nowych innowacyjnych projektach. Finaliści otrzymują także pełny fundusz na stworzenie projektu.

Tegoroczna edycja Lexus Design Award

Obecny rok był naprawdę imponujący jeśli chodzi o złożone projekty. Wśród nich znalazły się takie perełki jak: Połączenie wózka inwalidzkiego, wózka widłowego i hamaku, które ułatwia podnoszenie pacjentów przez ich opiekunów. Zrównoważone urządzenie do gotowania, ładowania i oświetlenia. Urządzenie redukujące hałas, które tłumi hałas z zewnątrz, gdy jest umieszczone w pobliżu otwartego okna. Namacalny symulator jazdy dla dzieci z problemami ze wzrokiem i słuchem. Biodegradowalne opakowanie powstające z egzoszkieletów larw mącznika, które strawiły odpady z pianki polistyrenowej. Platforma, która wykorzystuje wielozmysłową stymulację do przywoływania ważnych wspomnień u seniorów z demencją. To właśnie ostatni projekt został tym zwycięskim.

Rewind — czyli nowa szansa dla seniorów z demencją!

Zwyciężczynią tegorocznej edycji konkursu została Poh Yun Ru z Singapuru. Młoda artystka, która na co dzień zajmuje się wzornictwem produktowym, stworzyła specjalne urządzenie dla seniorów. Pomysł wpadł jej do głowy, ponieważ żyła w bardzo bliskiej relacji ze swoją babcią. Kiedy babci Yun Ru rozwinęła się demencja, ta myślała, jak może się dalej z nią sprawnie komunikować. Tak narodził się pomysł na Rewind.

Rewind wykorzystuje narzędzie do śledzenia ruchu, które prowadzi seniorów z demencją w odtwarzaniu znanych gestów. Te działania są następnie odzwierciedlane jako dźwiękowo-wizualne informacje zwrotne na sparowanym urządzeniu. Te mają pomóc wyzwolić wspomnienie osobie używającej urządzenia. Narzędzie zostało zaprojektowane do stymulacji poznawczej, ćwiczy sprawność umysłową i bystrość seniorów, którzy w codziennym życiu w dużym stopniu polegają na powtarzaniu — za pomocą dźwięków, widoków i osobistych nawyków — aby zachować pamięć. Rewind można sparować z tabletem, na którym wyświetlane są specjalnie przygotowane scenariusze, takie jak prasowanie, nalewanie napojów czy używanie moździerza.

Rewind i Machine Learning

Ćwiczenia inspirowane są znanymi, codziennymi czynnościami i powtarzalnymi gestami, próbując wykorzystać pamięć proceduralną użytkownika i wydobyć osobiste wspomnienia związane z tymi zmysłowymi interakcjami, stymulując w ten sposób lepsze skupienie podczas terapii.

Ponieważ stymulacja zmysłów okazała się skuteczna we wzbudzaniu motywacji, czujności i spokoju, Rewind zwraca szczególną uwagę na to, aby ruchy te były stale śledzone przez akcelerometr zamontowany w podręcznym urządzeniu

Yun Ru, autorka projektu Rewind

Algorytm uczenia maszynowego rozpoznaje różne gesty rąk, aby zapewnić wizualne informacje zwrotne w czasie rzeczywistym. Celowo dobrane scenariusze codziennych czynności mają zachęcić seniorów do szybkiego działa i niepoddawania się w swoich dążeniach do lepszej sprawności umysłowej. Ta forma terapii to także doskonałe narzędzie do współpracy z seniorem i zrozumienia tego jak się czuje.

Rewind odnosi się do bardziej intymnego i emocjonalnego aspektu życia pacjenta, którego obecne metody terapii nie są w stanie zintegrować. Odwołując się do ulubionych przedmiotów, doświadczeń i aspektów otoczenia, które są im znane, Rewind zachęca do instynktownego zachowania, które wyzwala ich wspomnienia w bardziej znaczący i skuteczny sposób

Yun Ru, autorka projektu Rewind

Źródło: discoverlexus.com

Sprawdź najnowsze wpisy