ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
uścisk dłoni na odległość

Uścisk dłoni na odległość – za jakiś czas doświadczymy dotyku w świecie wirtualnym

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Firma SoftServe pracuje nad niecodziennym projektem, którego efektem może być to, że w przyszłości wykonamy uścisk dłoni na odległość. Interakcje z innymi ludźmi oraz z przedmiotami w świecie wirtualnym mają zostać wzbogacone o jeden ze zmysłów. Projektowane rozwiązanie otrzymało nazwę TouchlessAI.

Uścisk dłoni na odległość – jak to osiągnąć?

fot. mat. prasowe

Realizowany w ramach unijnego programu Horyzont 2000 projekt TouchlessAI ma być odpowiedzią na popularność pracy zdalnej oraz wideokonferencji. Firma SoftServe chce stworzyć oprogramowanie, które pozwoli użytkownikowi poczuć w świecie wirtualnym dotyk drugiej osoby. Potrzebny do tego będzie specjalny pulpit, który konstruuje inny podmiot zaangażowany w projekt – firma Ultraleap. Trwają już testy prototypu.

Dotyk drugiej osoby ma być wyjątkowo realny. Organizacje biorące udział w projekcie pracują bowiem nad wykorzystaniem technologii haptycznych do nieinwazyjnego przekazywania biosygnałów. Specjalne urządzenie ma odczytywać puls rozmówcy i przekazywać go do drugiej osoby. Wyniki badań w tym zakresie zostały przedstawione na konferencji EuroHaptics 2022 w Hamburgu.

Dodatkowa informacja w postaci dotyku, wzmacnia zaangażowanie w rozmowę, pozwala na przekazywanie emocji. Tym samym sprawia, że nasz kontakt jest bliższy – mówi Daria Hemmerling, Senior R&D Engineer w SoftServe. Pandemia pokazała, że relacje na żywo mogą nagle zostać mocno ograniczone. Dlatego docelowo, we współpracy innymi, dążymy do tego, by ludzie mogli w pełni widzieć się, porozumiewać i jednocześnie podać sobie dłoń czy objąć się, czując czyjś dotyk – bez względu na ograniczającą ich odległość

W przyszłości tego typu rozwiązanie może być przydatne nie tylko w relacjach międzyludzkich, ale również np. w sprzedaży. Jednym z głównych minusów robienia zakupów online jest brak możliwości samodzielnego dotknięcia produktu, ocenienia np. jakości materiału odzieży. Gdyby wdrożyć na masową skalę rozwiązanie takie jak TouchlessAI, sytuacja mogłaby się zmienić.

SoftServe, Ultraleap i CNRS opracowali również inne ciekawe rozwiązanie – Touch The Story. To audiobook wykorzystujący haptykę i pozwalający użytkownikowi odczuwać wrażenia opisane w opowiadaniu. Mogłoby to znaleźć zastosowanie również choćby w muzeach.

źródło: informacja prasowa, zdjęcie główne: Toa Heftiba/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy