ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
SpaceX z zakazem działalności w Indiach

Starlink 2.0 prawie gotowe, ale nie polecą na orbitę!

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Elon Musk ogłosił, że SpaceX przygotował nowe Starlinki. Starlink 2.0 są już pawie na ukończeniu, ale póki co nie polecą w kosmos!

Elon Musk opowiedział o rozwijaniu statków kosmicznych oraz o przyszłości Starlików podczas wywiadu udzielanego Youtuberowi z kanału Everyday Astronaut. Musk odpowiedział, dlaczego nowe Starlinki, póki co nie trafią na orbitę. Jak przyznaje CEO, na nowy system Srarlink będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Więc dlaczego?

Starlink 2.0

Elon Musk powiedział, że Starlink 2.0 jest znacznie większy i cięży od obecnego modelu. Co za tym idzie obecne rakiety Falcon 9 oraz Falcon Heavy nie są w stanie wynieść ich na orbitę. SpaceX wyniesie nowy system internetu satelitarnego dzięki statkowi Starship, który, póki co nie jest gotowy.

SpaceX ma w planie cztery wystrzały Falcona 9 z satelitami Starlink na pokładzie. Chociaż to tylko przypuszczenia kolejne satelity mają pojawić się na orbicie w czerwcu i lipcu. Te mają dołączyć do ponad 2500 obecnych satelitów firmy SpaceX. Niestety Falcon 9 nie jest w stanie wynieść nowych satelitów na orbitę, ponieważ Starlink 2.0 jest zdecydowanie większą technologią. Obecnie Starlinki mierzą około trzech metrów, z kolei nowe będą ponad 2 razy większe! A to oznacza, że te nie zmieszczą się w odpowiedniej ilości do rakiety, a przenoszenie kilku satelitów w jednej rakiecie byłoby po prostu nieopłacalne. Srarship, który ma wynieść nowe satelity na orbitę, jest jeszcze w powijakach. Dopiero po raz pierwszy udało mu się wylądować. Kiedy projekt dostanie pozwolenie na start? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo jednak, że statek ma przyczynić się także do sukcesu misji Artemis.

NASA ma obawy

NASA wyraziła pewne obawy, że większe satelity Starlink 2.0 mogą stanowić większe zagrożenie dla obiektów na orbicie niż te mniejsze. Było wiele rozmów, ale firma Muska podpisała umowę z NASA w zeszłym roku, która, miejmy nadzieję, pozwoli tego uniknąć. Astronomowie również sprzeciwili się Starlinkowi, ponieważ odblaskowe satelity mogą zrujnować delikatne obserwacje kosmosu.

Źródło: everydayastronaut.com

Sprawdź najnowsze wpisy