ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

NASA leci na Wenus! Poznamy szczegóły planety?

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

NASA informuje

W niedawno opublikowanym artykule naukowcy i inżynierowie NASA podali nowe szczegóły dotyczące misji agencji Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gas, Chemistry and Imaging (DAVINCI), która zejdzie przez warstwową atmosferę Wenus na powierzchnię planety w połowie 2031. DAVINCI to pierwsza misja badająca Wenus przy użyciu zarówno przelotu statku kosmicznego, jak i sondy opadającej. Sonda to latające laboratorium chemii analitycznej, które po raz pierwszy zmierzy krytyczne aspekty masywnego układu atmosfera-klimat na Wenus. Te były celami pomiarowymi od wczesnych lat 80 – tych. Sonda zapewni również pierwsze zobrazowanie opadania górzystych wyżyn Wenus, jednocześnie odwzorowując ich skład skalny i rzeźbę powierzchni w skalach niemożliwych do uzyskania z orbity.

Poznamy nieznane?

NASA

Misja ma zbadać także pomiary nieodkrytych gazów obecnych w niewielkich ilościach w najgłębszej atmosferze, w tym kluczowego stosunku izotopów wodoru – składników wody, które pomagają ujawnić historię wody, czy to w postaci płynnych oceanów wodnych, czy pary we wszechświecie!

Ten zestaw danych chemicznych, środowiskowych i obrazowania opadania namaluje obraz warstwowej atmosfery Wenus i jej interakcji z powierzchnią w górach Alpha Regio, która jest dwa razy większa od Teksasu. Te pomiary pozwolą nam ocenić historyczne aspekty atmosfery, a także wykryć specjalne typy skał na powierzchni, takie jak granity, a także szukać charakterystycznych cech krajobrazu, które mogłyby nam powiedzieć o erozji lub innych procesach formacyjnych

Jim Garvin, Badacz DAVINCI

Ale jak to na Wenus?

DAVINCI wykorzysta trzy asysty grawitacyjne Wenus, które oszczędzają paliwo, wykorzystując grawitację planety do zmiany prędkości i kierunku systemu lotu. Pierwsze dwie asysty grawitacyjne przygotują sondę do przelotu obok Wenus, aby przeprowadzić teledetekcję w ultrafiolecie i bliskiej podczerwieni, pozyskując ponad 60 gigabitów nowych danych o atmosferze i powierzchni. Trzecia asysta grawitacyjna Wenus ustawi statek kosmiczny, aby wypuścił sondę w celu wejścia, zejścia, nauki i lądowania, a także dalszą transmisję na Ziemię. Pierwszy przelot obok Wenus nastąpi sześć i pół miesiąca po wystrzeleniu, a ustawienie sondy w pozycji umożliwiającej wejście w atmosferę nad Alpha Regio przy idealnym oświetleniu zajmie dwa lata! Sonda zacznie oddziaływać z górną atmosferą Wenus około 75 mil (120 kilometrów) nad powierzchnią. Sonda naukowa rozpocznie obserwacje po zrzuceniu osłony termicznej około 67 kilometrów nad powierzchnią.

Sonda wyląduje w górach Alpha Regio, ale nie jest wymagana do działania po wylądowaniu, ponieważ wszystkie wymagane dane naukowe zostaną zebrane przed dotarciem na powierzchnię. Jeśli przeżyjemy lądowanie z prędkością około 25 mil na godzinę (12 metrów na sekundę), moglibyśmy mieć do 17-18 minut operacji na powierzchni w idealnych warunkach

Stephanie Getty, zastępca głównego badacza z Goddard

DAVINCI ma wystartować w czerwcu 2029 i wejść w atmosferę Wenus w czerwcu 2031.

Źródło: nasa.gov

Sprawdź najnowsze wpisy