ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
HDMI Cable Power

HDMI Cable Power – obraz, dźwięk i zasilanie jednym kablem

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Oczywiście to nie tak, że kabel HDMI Cable Power zasili komputer, telewizor, czy chociażby monitor. Zasilanie w tym przypadku jest dla… samego kabla. Czujesz się rozczarowany? No cóż, w takim razie pewnie nie wiesz, że te naprawdę długie kable HDMI muszą być wyposażone w dodatkowe złącze zasilania, którym zwykle jest USB-C lub microUSB, które zasilają wbudowany w niego wzmacniacz sygnału. W przeciwnym wypadku należy się liczyć ze spadkiem jego jakości i różnego rodzaju artefaktami albo nawet brakiem obrazu. HDMI Cable Power eliminuje ten problem.

HDMI Cable Power

HDMI Cable Power

Zanim zaczniemy pisać o kablu HDMI, to warto wyjaśnić jedną rzecz: kabel wedle definicji używanej w elektronice jest to element składający się z jednego, lub kilku zaizolowanych przewodów, które mogą być w pojedynczej warstwie ochronnej. Natomiast przewód, to element obwodu elektrycznego służący do prowadzenia prądu elektrycznego wzdłuż określonej drogi. Znając życie, ktoś zaraz zwróci uwagę, że są to przewody, a nie kable (bo tak jest prawie zawsze), ale mnie interesuje oficjalna, międzynarodowa definicja tego słowa i jej będę używał.  

No dobrze, ale co to znaczy naprawdę długi kabel? No cóż, pasywne (czyli takie bez zasilania) kable HDMI 2.0 mogą mieć długość przekraczającą nawet 10 metrów — o ile są porządnie wykonane i nikt nie oszczędzał na grubości przewodów wewnątrz nich. I owszem, jest to bardzo dużo i powinno wystarczyć w znacznej części zadań. Problem zaczyna się jednak w przypadku HDMI 2.1. Standard ten potroił maksymalną szybkość transmisji danych. Jednak przy okazji efektywna długość takiego kabla spadła ponad trzykrotnie do zaledwie 3 metrów. A to już nie jest tak dużo — zwłaszcza w przypadku korzystania z projektora.

HDMI Cable Power – nowy standard, nowy problem

Z tego też powodu organizacja HDMI Forum ogłosiła właśnie nową poprawkę do standardu HDMI 2.1a, czyli HDMI Cable Power. Rozwiązanie to umożliwia aktywnym kablom pobieranie zasilania bezpośrednio ze złącza bez konieczności stosowania osobnego kabla zasilającego. Oczywiście to wcale nie rozwiązuje wszystkich problemów. O ile odbiornik może pozostać stary, bez większych zmian, to już urządzenie źródłowe musi również obsługiwać specyfikację HDMI Cable Power. Jest to dość oczywiste, ponieważ skądś tę energię musi pobierać.

I chociaż to dość oczywiste, to jednocześnie oznacza, że osoby, które chcą się pozbyć problemu, muszą wydać znacznie więcej pieniędzy, niż tylko na zakup nowego kabla HDMI. Z drugiej strony z biegiem lat problem ten sam się rozwiąże — o ile HDMI Cable Power przyjmie się na rynku i nie zniknie gdzieś po drodze.

Źródło: TechSpot

    Sprawdź najnowsze wpisy