ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
uniwersalna ładowarka

To już pewne: będzie uniwersalna ładowarka do elektroniki w całej UE. Oto kluczowa data

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Parlament Europejski, Rada UE i Komisja Europejska uzgodniły ostateczny kształt przepisów związanych z projektem, jakim jest uniwersalna ładowarka. To duży przełom w sprawie, która trwa już od wielu lat. Wygląda na to, że wreszcie doczekamy się jednego, wspólnego standardu ładowania do wszystkich małych i średnich urządzeń elektronicznych.

Uniwersalna ładowarka w całej Unii Europejskiej – kiedy zostanie wprowadzona?

fot. Andreas Haslinger/Unsplash

Pod pojęciem uniwersalnej ładowarki tak naprawdę kryje się wspólny standard ładowania dla wszystkich małych i średnich urządzeń elektronicznych. Obecnie w niektórych tańszych sprzętach wciąż można znaleźć przestarzałe micro USB, z kolei Apple stawia na złącze Lightning. To ma się skończyć – telefony komórkowe, tablety, e-czytniki, słuchawki douszne, aparaty cyfrowe, słuchawki i zestawy słuchawkowe, przenośne konsole do gier wideo oraz przenośne głośniki sprzedawane na terenie Unii Europejskiej mają być obligatoryjnie wyposażone w port USB-C. Niezależnie od fanaberii producenta.

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Rady UE zdecydowali, że do jesieni 2024 roku USB-C będzie obowiązującym standardem w całej wspólnocie. Kraje członkowskie UE mają zatem jeszcze nieco ponad dwa lata na wprowadzenie odpowiednich przepisów, które to uregulują. Wcześniej jednak unijne organy będą musiały formalnie zatwierdzić umowę, zanim ta zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Stanie się to po wakacyjnej przerwie, przyjęte regulacje zaczną obowiązywać po 24 miesiącach od publikacji.

Już wkrótce będziemy mogli opróżniać szuflady ze zbędnych kabli i ładowarek. Tradycyjne pytanie „Czy ma Pan/Pani może ładowarkę akurat do…” odchodzi do lamusa. Walczyliśmy o to wiele lat! Wywieraliśmy zdecydowaną presję na Komisję Europejską, kiedy okazało się, że producenci sprzętu nie są zainteresowani zbytnio standaryzacją. Doprowadziliśmy do znacznego rozszerzenia listy sprzętów objętych standardem USB-C! – mówi Róża Thun, europosłanka z Polski, która zabiegała o jednolity standard ładowania i jako reprezentantka frakcji Renew Europe brała udział w końcowych negocjacjach związanych z tym tematem.

Parlament Europejski tłumaczy projekt jednolitego standardu ładowania elektroniki ułatwieniami dla konsumentów oraz chęcią zmniejszenia ilości odpadów elektronicznych. Nowe regulacje nie będą stosowane do produktów wprowadzonych na rynek przed wejściem przepisów w życie. W przyszłości możemy spodziewać się również regulacji dotyczących standardów szybkości ładowania urządzeń.

źródło: PAP, mat. prasowe

Sprawdź najnowsze wpisy