ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Rękawica tłumacząca język migowy

Rękawica tłumacząca język migowy – wyjątkowy wynalazek polskich licealistów

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Uczniowie z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej stworzyli ciekawe urządzenie – to rękawica tłumacząca język migowy. Opracowane przez licealistów rozwiązanie pozwoliło im wygrać w ogólnopolskim konkursie Młody Innowator. Inspiracją do stworzenia rękawicy była sytuacja wzięta z życia.

Rękawica tłumacząca język migowy – jak to działa?

fot. Piotr Awramiuk/Politechnika

Ewa Karp, Paweł Buczyński, Jakub Kokoszkiewicz, Michał Łukaszuk i Konrad Olifier to pomysłodawcy i twórcy Sensorycznego Tłumacza Języka Migowego, w skrócie STJM. Może to brzmieć skomplikowanie, ale w gruncie rzeczy chodzi o rękawicę, która pozwala tłumaczyć język migowy.

Na pomysł zbudowania STJM wpadłem po tym, jak moja mama, która jest policjantką, opowiedziała mi o interwencji z udziałem osoby niemej. Mimo, że kiedyś miała szkolenie z podstaw migania, wzajemne zrozumienie się było bardzo trudne – mówi Konrad Olifier, uczeń klasy o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej. Licealista wraz z innymi uczniami postanowił stworzyć urządzenie, które pomoże w tego typu sytuacjach.

fot. Piotr Awramiuk/Politechnika

Padło na rękawicę. We wrześniu ubiegłego roku rozpoczęły się prace nad projektem, które były prowadzone pod okiem Grzegorza Nowika – nauczyciela robotyki. Udało się opracować urządzenie, które zbiera informacje o ułożeniu poszczególnych palców i całej dłoni. Zgromadzone dane są interpretowane i zamieniane na alfabet migowy. Kiedy rękawica rozpozna pokazywane przez osobę migającą litery, wysyła je do telefonu drugiego rozmówcy (tego, który nie zna języka migowego).

Odebrany komunikat przekształcony na zrozumiały dla wszystkich język można wyświetlić w aplikacji na smartfonie. Program napisali uczniowie. Jak przekonują autorzy projektu, może on znaleźć zastosowanie przy nauce języka migowego oraz np. podczas interwencji służb ratowniczych.

Zadowolenia z pracy uczniów nie kryje nauczyciel Grzegorz Nowik. Jak mówi, w wynalazku stabilnie funkcjonuje komunikacja polegająca na miganiu wyrazów po jednej literce, lecz w planach jest już zbudowanie drugiej rękawicy, aby przy użyciu dwóch rąk można było migać pełne wyrazy. Cały zespół to uczniowie drugiej klasy, więc mamy na to sporo czasu, ale jak ich znam to pewnie zaraz po wakacjach projekt będzie skończony – chwali licealistów Grzegorz Nowik.

Autorzy projektu zwyciężyli w ogólnopolskim konkursie Młody Innowator 2022. Ich rozwiązanie zostanie zaprezentowane podczas międzynarodowej wystawy wynalazków IWIS (International Warsaw Invention Show) w październiku.

źródło: Nauka w Polsce, zdjęcie główne: Piotr Awramiuk/Politechnika

Sprawdź najnowsze wpisy