ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

iOS 16 – poznajcie nowości nowego systemu Apple

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Tak jak przypuszczaliśmy, plotki stały się prawdą. Apple wczoraj podczas konferencji WWDC pokazało iOS 16. Jakie nowości znają się w systemie?

iOS 16 i zmiany w zablokowanym ekranie

To główna zmiana, która mnie zachwyciła. W końcu Apple pozwala na edytowanie ekranu blokady. Przede wszystkim użytkownicy nowego iOS mają możliwość edycji zablokowanego ekranu. Zmienić będzie można dosłownie wszystko! Co to znaczy? Już tłumaczę. Użytkownik iOS 16 będzie mógł zmienić czcionki oraz ich kolory, zmiany kolorów dotyczą także koloru głównego na ekranie blokady co wydaje się być naprawdę miłą odmianą. Kolejną zmianą jest możliwość dodania kolejnego ekranu blokady i przypisania do nich różnych widgetów. Dokładniej chodzi o wprowadzenie kilku ekranów blokady, z czego każdy jest w pełni konfigurowalny! Jeśli już jesteśmy przy widgetach, to w końcu na ekranie blokady pojawią się takie rzeczy jak pogoda, zdrowie, a nawet notatki. Wszystko do personalizowania przez użytkownika.

Tryby skupienia w iOS 16

ios 16 tryby skupienia

Jako użytkownik Apple kocham ich tryby skupienia, szczególnie tryb sen, który automatycznie od 22 do 7 rano wyłącza wszystkie powiadomienia! Tu Apple też postanowiło wprowadzić kilka znaczących zmian. Otóż tryb skupienia będzie też można skonfigurować specjalnie pod jeden z zablokowanych ekranów. Przy okazji Apple w końcu zadbało o to, aby można było dostosować aplikacje, które będą miały dopuszczane wysyłanie powiadomień mimo włączenia opisywanego trybu. Każda aplikacja będzie mogła być skonfigurowana w zależności od naszych potrzeb. Jeśli po 22 będę chciał, aby dzwonił tylko telefon od najbliższych, będę mógł to zrobić, a to naprawdę przydatna funkcja.

Rewolucja, a raczej ewolucja powiadomień

Apple w końcu postanowiło edytować także okno powiadomień, które pamięta czasy iPhone 4 i iOS 9. Te mają wyświetlać się na dole ekranu blokady, tu nie jestem pewien czy to będzie wygodne rozwiązanie, jednak z drugiej strony powiadomienia nie będą zasłaniać ekranu blokady, więc są jakieś plusy. Powiadomienia z transmisji live, Ubera itp. będą pojawiały się teraz na zablokowanym ekranie, ale zastanawia mnie czy Apple postanowi wprowadzić widget, który np. będzie pokazywał, gdzie jest zamówiony kierowca. To byłby miły dodatek do nowego zablokowanego ekranu.

Nowe wiadomości? Nie do końca

Aplikacja wiadomości też doczekała się liftingu, ale nie pełnego. Wizualnie nic się nie zmieniło. Zmieniło się jednak to, że będziemy mieli możliwość edycji wysłanej wiadomości, jednak nie wiem, czy tyczy się to wszystkich wiadomości, czy tylko iMessage, chociaż prawdopodobnie funkcja dotyczy tylko tej drugiej opcji. Użytkownicy aplikacji doczekają się także możliwości oznaczenia przeczytanych wiadomości jako nieprzeczytane. Rewolucji nie ma, ale detale się zmieniają.

Portfel też się zmienił

W końcu coś naprawdę przydatnego! W Wallet pojawi się możliwość dodania dowodu osobistego, a to wydaje się być naprawdę przydatne, bo niebawem normalny portfel już nie będzie nikomu potrzebny do trzymania dokumentów. Owszem istnieją aplikacje zewnętrzne pozwalające trzymać tam dokumenty, jednak ja uważam, że te systemowe są najbezpieczniejsze. W aplikacji pojawią się także klucze np. do pokoju hotelowego! Ile ja czekałem na tę funkcję!

To nie wszystkie nowości, które Apple wprowadzi wraz z nowym systemem. W systemie pojawiły się także większe i mniejsze udogodnienia dla posiadaczy iPhonów!

Źródło: WWDC 2022

Sprawdź najnowsze wpisy