ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

NASA rozwija projekt Artemis! Kolejne rozwiązania w drodze!

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Projekt Artemis to największy kosmiczny projekt w historii ludzkości. NASA wciąż stara się rozwijać i aktualizować metody wykorzystane przy planowanej kolonializacji Księżyca.

NASA i kolejne komercyjne wsparcie

NASA już korzysta z usług firm zewnętrznych. Pisaliśmy o kombinezonach, dziś o kolejnym projekcie amerykańskiej agencji kosmicznej. Nowe instrumenty mają pozwolić na zbadanie większej części kosmosu. Dwa nowe instrumenty mają także zbadać tajemniczą Kopułę Gruithuisena po raz pierwszy w historii.

Dwa wybrane badania będą dotyczyć ważnych pytań naukowych związanych z Księżycem. Pierwszy będzie badał procesy geologiczne wczesnych ciał planetarnych zachowanych na Księżycu, badając rzadką formę wulkanizmu księżycowego. Drugi będzie badał wpływ niskiej grawitacji i promieniowania Księżyca na drożdże, organizm modelowy używany do zrozumienia odpowiedzi na uszkodzenia DNA i naprawy.

Joel Kearns, zastępca administratora ds. eksploracji w Dyrekcji Misji Naukowych NASA

Co to za instrumenty?

nasa

Badanie Lunar Vulkan Imaging and Spectroscopy Explorer (Lunar-VISE) składa się z zestawu pięciu instrumentów, z których dwa zostaną zamontowane na nieruchomym lądowniku, a trzy na mobilnym łaziku, który będzie świadczone jako usługa przez dostawcę CLPS. W ciągu 10 ziemskich dni (jeden dzień księżycowy) Lunar-VISE zbada szczyt jednej z kopuł Gruithuisen. Podejrzewa się, że kopuły te zostały utworzone przez lepką magmę bogatą w krzemionkę, podobną w składzie do granitu. Na Ziemi, formacje takie jak te potrzebują oceanów ciekłej wody i tektoniki płyt. Dlatego naukowcy zastanawiają się, jak mogło dość do tego zjawiska oraz jaki czas był potrzebny do ewolucji. Właśnie dzięki nowym narzędziom NASA będzie w stanie przeprowadzić dokładne badanie naturalnego satelity. Dane będą także wykorzystane w przyszłości podczas kolonializacji Księżyca.

Z kolei drugie badanie ma polegać na dostarczaniu drożdży na Księżyc. Naukowcy chcą sprawdzić, jak te proste organizmy będą reagować poza naszym ekosystemem. Dokładniej mówiąc, naukowcy chcą zbadać, jak drożdże reagują na promieniowanie i grawitację księżycową. To pozwoli dowiedzieć się więcej na temat genetyki i procesu podziału komórkowego poza granicami Ziemi. W połączeniu z wcześniej istniejącymi danymi z badań biologicznych nowe dane mogą pomóc naukowcom odpowiedzieć na trwające od dziesięcioleci pytanie, w jaki sposób grawitacja cząstkowa i rzeczywiste promieniowanie głębokiej przestrzeni w połączeniu wpływają na procesy biologiczne.

Przyszłość projektów

Po dokonaniu tych wyborów NASA będzie współpracować z biurem CLPS w Johnson Space Center w Houston w celu wydawania zleceń na dostarczenie narzędzi na Księżyc do 2026 roku. CLPS jest kluczową częścią planów eksploracji Księżyca w projekcie Artemis. Ładunki naukowe i technologiczne wysyłane na powierzchnię Księżyca pomogą położyć podwaliny pod ludzkie misje na Księżycu i wokół niego.

Źródło: nasa.gov

Sprawdź najnowsze wpisy