ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

NASA przewidzi pogodę — nowa misja satelitarna JPSS-2

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

W ostatnich miesiącach NASA nie próżnuje. Agencja Kosmiczna ma różne plany te dalekosiężne jak projekt Artemis oraz te bliższe takie jak wystrzelenie satelity NOAA Joint Polar Satellite Systems-2. Ta znajduje się w ostatniej fazie testów.

Nowy satelita NASA pojawi się na orbicie jeszcze w tym roku

Mimo ostatnich problemów z działaniem urządzenia zaprojektowanego do zbierania obrazów widzialnych i podczerwonych, które jest częścią nowego satelity NASA oraz NOAA (Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna) wyznaczyły termin wystrzelenia misji satelitarnej. Awaria została naprawiona, więc istnieje szansa, że JPSS-2 pojawi się na orbicie już 1 listopada tego roku.

Problem rozwiązany

Na całe szczęście udało się naprawić wadliwe systemy nowego satelity. Problem ujawnił się dopiero podczas testów w próżni termicznej. Inżynierowie z NASA ustalili, że usterka była wynikiem wahania temperatur podczas testów. Zespół naukowców zmodyfikował wadliwą konstrukcję i przetestował ją. Jak się okazało, udoskonalony sprzęt wyróżnił się doskonałą wydajnością. To prawdopodobnie dlatego satelita będzie wystrzelony już za kilka miesięcy.

JPSS-2 i jego zdania

Głównym zadaniem nowego satelity będzie skanowanie ziemi, podczas orbitowania od bieguna północnego do bieguna południowego. Urządzenie ma przekraczać równik 14 razy dziennie. Satelita będzie latał na wysokości ponad 800 kilometrów, zbierając dane, które później zostaną wykorzystane do przewidywania pogody, a także pozwolą na szybsze zauważenie ekstremalnych zjawisk meteorologicznych i zmian klimatu. Urządzenie dostarczy zdjęcia lądu, oceanów oraz atmosfery i kriosfery. JPSS-2 będzie wystrzelony z Kalifornii rakietą Atlas V United Lunch Alliance. Satelita będzie wyposażona w dodatkowy ładunek. Ten ma być testem dla zwalniaka lotu. Ten jest w fazie testowej. NASA planuje wykorzystać go w przyszłości podczas ostatnich faz projektu Artemis.

NASA kładzie nacisk na Artemis

Obserwując działania Międzynarodowej Agencji Kosmicznej, łatwo można zauważyć, że ci starają się wykorzystać wszystkie możliwe okazje do rozwoju projektu Artemis. Ten niebawem ma się rozpocząć, a jego ostateczna faza polega na odwiedzeniu Marsa przez ludzi.

Źródło: nasa.gov

Sprawdź najnowsze wpisy