Ministerstwo Zdrowia wraz z NFZ ogłosiło, że eRecepta jest już dostępna w trybie offline. Usługa działa bez dostępu do sieci w aplikacji mojeIKP, do której właśnie zawitał też tryb ciemny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z tych zmian.
eRecepta w trybie offline – jak korzystać?
Obecnie lekarze zamiast tradycyjnych papierowych wydruków wystawiają eRecepty. Można je zrealizować na dwa sposoby – podając w aptece swój PESEL i ciąg cyfr otrzymanych w SMS-ie lub mailu, albo pokazując kod QR na smartfonie. Ta druga opcja jest szybsza i pozwala lepiej zadbać o ochronę naszych danych osobowych. Z eRecepty na smartfonie można skorzystać w aplikacjach mObywatel oraz mojeIKP.
W aplikacji mojeIKP właśnie pojawiły się dwie nowości. Pierwsza z nich to możliwość korzystania z niej w trybie offline. Wystarczy wybrać opcję Przejdź do trybu offline – pozwala ona wyświetlić eReceptę oraz Unijny Certyfikat COVID, o ile dokumenty te pojawiły się, gdy ostatnim razem logowaliśmy się do mojeIKP. W trybie offline wyświetlane są takie informacje, które były dostępne, gdy ostatnio mieliśmy dostęp do internetu.
W przypadku dokumentów dla dzieci i bliskich nie pobierają się one automatycznie do trybu offline przy każdym uruchomieniu aplikacji. Zapisują się dopiero wówczas, jeśli przełączysz się na konto dziecka lub bliskiej osoby. Działanie to związane jest z wydajnością systemu – czytamy na stronie pacjent.gov.pl. Co istotne, tryb offline nie pozwala na korzystanie z każdej funkcji aplikacji. Możemy wyświetlić eReceptę lub certyfikat covidowy, ale np. do uaktualnienia danych lub rejestracji na szczepienie potrzebujemy już połączenia z internetem. Nowa funkcja przyda się choćby osobom, którym wyczerpał się pakiet danych oraz tym, którzy poszli do apteki zrealizować receptę, ale w pomieszczeniu mają problem z zasięgiem.
Druga z nowości w aplikacji mojeIKP to tryb ciemny. Żeby zacząć go używać, należy wejść w menu aplikacji (trzy kropki w górnej, prawej stronie ekranu), w ustawieniach wybrać motyw i przełączyć właśnie na tryb ciemny.
Aplikacja mojeIKP jest bezpłatna. Umożliwia m.in. korzystanie z eRecepty, odbieranie e-skierowań, sprawdzanie dawkowania przepisanych leków, ustawienia przypomnień o lekach, liczenie kroków i korzystanie z portalu Diety NFZ.
źródło: pacjent.gov.pl