ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
eRecepta w trybie offline

eRecepta w trybie offline i tryb ciemny, czyli nowości w aplikacji mojeIKP

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Ministerstwo Zdrowia wraz z NFZ ogłosiło, że eRecepta jest już dostępna w trybie offline. Usługa działa bez dostępu do sieci w aplikacji mojeIKP, do której właśnie zawitał też tryb ciemny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z tych zmian.

eRecepta w trybie offline – jak korzystać?

fot. gov.pl

Obecnie lekarze zamiast tradycyjnych papierowych wydruków wystawiają eRecepty. Można je zrealizować na dwa sposoby – podając w aptece swój PESEL i ciąg cyfr otrzymanych w SMS-ie lub mailu, albo pokazując kod QR na smartfonie. Ta druga opcja jest szybsza i pozwala lepiej zadbać o ochronę naszych danych osobowych. Z eRecepty na smartfonie można skorzystać w aplikacjach mObywatel oraz mojeIKP.

W aplikacji mojeIKP właśnie pojawiły się dwie nowości. Pierwsza z nich to możliwość korzystania z niej w trybie offline. Wystarczy wybrać opcję Przejdź do trybu offline – pozwala ona wyświetlić eReceptę oraz Unijny Certyfikat COVID, o ile dokumenty te pojawiły się, gdy ostatnim razem logowaliśmy się do mojeIKP. W trybie offline wyświetlane są takie informacje, które były dostępne, gdy ostatnio mieliśmy dostęp do internetu.

W przypadku dokumentów dla dzieci i bliskich nie pobierają się one automatycznie do trybu offline przy każdym uruchomieniu aplikacji. Zapisują się dopiero wówczas, jeśli przełączysz się na konto dziecka lub bliskiej osoby. Działanie to związane jest z wydajnością systemu – czytamy na stronie pacjent.gov.pl. Co istotne, tryb offline nie pozwala na korzystanie z każdej funkcji aplikacji. Możemy wyświetlić eReceptę lub certyfikat covidowy, ale np. do uaktualnienia danych lub rejestracji na szczepienie potrzebujemy już połączenia z internetem. Nowa funkcja przyda się choćby osobom, którym wyczerpał się pakiet danych oraz tym, którzy poszli do apteki zrealizować receptę, ale w pomieszczeniu mają problem z zasięgiem.

fot. gov.pl

Druga z nowości w aplikacji mojeIKP to tryb ciemny. Żeby zacząć go używać, należy wejść w menu aplikacji (trzy kropki w górnej, prawej stronie ekranu), w ustawieniach wybrać motyw i przełączyć właśnie na tryb ciemny.

Aplikacja mojeIKP jest bezpłatna. Umożliwia m.in. korzystanie z eRecepty, odbieranie e-skierowań, sprawdzanie dawkowania przepisanych leków, ustawienia przypomnień o lekach, liczenie kroków i korzystanie z portalu Diety NFZ.

źródło: pacjent.gov.pl

Sprawdź najnowsze wpisy