ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Hybryda i 1000 koni? Mercedes AMG ONE robi wrażenie!

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Nowe dziecko ze stajni, czyli Mercedes AMG ONE zostało zaprezentowane w 2017 roku. Fani oszaleli i niestety musieli poczekać. Dziś wiemy, że samochód trafił do produkcji, a jego silniki wytwarzają 1063 KM.

Mercedes oszalał!

Przez długi czas nie pojawiały się informacje o nowym AMG ONE ze względu na problemy produkcyjne hipersamochodu. Początkowe wersje koncepcyjne psuły się co chwile, a koncern rozkładał ręce. Po latach cierpień, łez i wyrzeczeń auto w końcu pomału trafia do seryjnej produkcji. Premierowa wersja i jej osiągi spełniły wszelkie oczekiwania klientów, a może nawet przewyższyły je kilkukrotnie.

Mercedes AMG ONE specyfikacja

Mercedes AMG ONE

Zacznijmy od tytułowych 1000 koni. To tak naprawdę 1063 KM, te generowane są przez pięć silników. Podstawowym motorem ONE jest silnik spalinowy V6 o pojemności 1,6 litra. Taki sam silnik możemy znaleść w Formule 1 Mercedesa. Sam silnik spalinowy generuje 574 KM. Merdeces potwierdził zastosowanie w pełni regulowanego napędu na cztery koła w technologii AMG Performace 4Matic+. Układ hybrydowy napędza tylną oś, a silniki elektryczne napędzają przednią.

Samochód jest także wyposażony w 7 biegową przekładnię, to kolejny element wykorzystany z bolidu. Do silników należy doliczyć jeszcze cztery jednostki elektryczne, które odpowiadają za zapłon, ładowanie akumulatora, przekaz mocy na wszystkie koła. Akumulatory silników elektrycznych można naładować przy pomocy zewnętrznych ładowarek, One korzysta także z rekuperacji. Cały pojazd waży sporo, ale nic dziwnego skoro ma 5 jednostek napędowych. ONE na wadze wskazuje 1695 kilogramów.

Jeszcze więcej liczb!

Nowe dziecko Mercedesa pali niewiele. Producenci chwalą się, że zużycie paliwa to około 8,7l na 100 km. Na samych silnikach elektrycznych AMG ONE jest w stanie przejechać zaledwie 18 kilometrów, ale nie oszukujmy się, kto będzie korzystał tylko z jednostek elektrycznych hipersamochodu? Natomiast przyspieszenie robi wrażenie. Auto rozpędzi się od 0 do 100 w 2,9 sekundy, do 200 w 7 sekund a do 300 w niecałe 16. Niestety dla fanów prędkości mamy złe wieści. Producent ograniczył prędkość do 352 kilometrów na godzinę. To ograniczenie komputerowe, więc możemy przypuszczać, że właściciele będą chcieli odblokować pełny potencjał nowego samochodu.

Cena robi wrażenie

Podstawowy model został wyceniony na bagatela 2,275 miliona euro! A to cena otwarcia. W przeliczeniu na PLN da nam to grubo ponad 10 milionów. Kwota dla jednych będzie nieosiągalna, a jeszcze inni będą mogli sobie pozwolić na to auto bez wyrzeczeń. Mercedes przyjął już 275 klientów na ten model, a wśród nich znalazło się 4 Polaków.

Źródło: autoexpress.co.uk

Sprawdź najnowsze wpisy