ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Niemal najstarsza wersja Androida

Niemal najstarszy Android trafia do sieci – o dotykowym ekranie nikt wtedy nie myślał

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Pewnie mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale pierwotni twórcy Androida — i nie, nie jest to system stworzony przez Google — projektowali go z myślą o telefonach z fizyczną klawiaturą. To, co zobaczyliśmy w Era G1/HTC Dream to była już znacznie późniejsza wersja tego systemu i to już po przejęciu go przez Google. Okazuje się jednak, że można z sieci pobrać może nie najstarszą, ale niemal najstarszą wersję Androida — chociaż już po położeniu na system łap przez Google.

Niemal najstarsza wersja Androida

Mowa tu o bulidzie htc-29386.0.9.0.0, który został skompilowany 29 sierpnia 2007 roku. Jak sama nazwa wskazuje, miał on pracować ze smartfonem od HTC, a dokładniej z prototypowym HTC EXCA300. Dlaczego? No cóż, są tego przynajmniej dwa powody: otóż HTC kiedyś było jednym z najważniejszych producentów smartfonów na świecie, a na pewno najbardziej innowacyjnym. Co więcej, producent ten nie miał nigdy problemu z produkowaniem urządzeń, na których widniały loga innych firm. To o tyle istotne, że smartfon ten nosił także drugą nazwę: Google Sooner.

Zobacz też: Android 13 już do sprawdzenia! Ponad 20 obsługiwanych urządzeń

Premiera iPhone i nagły szał na dotykowe ekrany w smartfonach jednak szybko wszystko zweryfikowały te plany. Jednak niewiele brakowało, a Android konkurowałby nie z iOS, a z Symbianem i musiałby się dostosować do dotykowego panelu na oczach użytkowników, a nie w pracowni Google. I trzeba przyznać, że taki rozwój wydarzeń mógłby wyjść systemowi tylko na… złe. W końcu trzeba byłoby zadowolić wszystkich tych, którzy kupili smartfona z Androidem bez dotykowego panelu — i to mimo faktu, że wsparcie w tamtych czasach praktycznie nie istniało.

Zobacz też: Poznajcie smak Tiramisu — Android 13 i jego pierwsze funkcje

Wiele straciliby na tym także fani Apple. W końcu system ten wielokrotnie czerpał z rozwiązań stworzonych w Androidzie. Co więcej, wiele rozwiązań dotyczących aplikacji powstało właśnie na Androidzie, a nie iOS. Dlatego też niezależnie od tego, jakim smartfonem się posługujemy, to dobre się stało, że Android nie wystartował z pozycji klasycznych smartfonów pozbawionych dotykowego panelu. Jeśli natomiast ktoś chciałby sprawdzić, jak z perspektywy programistycznej wyglądała tak wczesna wersja, to może pobrać ten ROM z Internet Archive. Nie ma jednak co się nastawiać na to, że uda się go uruchomić na jakimś współczesnym sprzęcie. Chociaż możliwe, że powstanie i taki projekt. W końcu siła społeczności jest potężna i często ukierunkowana dość… dziwacznie.

Źródło: AndroidPolice

Sprawdź najnowsze wpisy