ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Milion SMS-ów w dwa tygodnie! Policja złapała oszustów

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Mimo wszechobecnej prewencji policji odnośnie cyberprzestępczości mieszkańcy naszego kraju wciąż padają ofiarami oszustów. Ci wmyślają coraz to zmyślniejsze metody jak podejść do ofiary i ją okraść. Podobnie było w tym przypadku.

Policja informuje o udanej akcji

Jak możemy przeczytać na stronie Policji Śląskiej funkcjonariuszom z biura do walki z Cyberprzestępczości KGP oraz funkcjonariuszom z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach udało się ująć dwóch oszustów podejrzewanych o phishing.

Phishing to jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o wiadomości e-mail lub SMS. Wykorzystuje inżynierię społeczną, czyli technikę polegającą na tym, że przestępcy internetowi próbują Cię oszukać i spowodować, abyś podjął działanie zgodnie z ich zamierzeniami. Cyberprzestępcy, podszywając się m.in. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych, starają się wyłudzić nasze dane do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych, czy systemów biznesowych.  Nazwa phishing budzi dźwiękowe skojarzenia z fishingiem – czyli łowieniem ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują bowiem odpowiednio przygotowaną „przynętę”.  Do tego wykorzystują najczęściej sfałszowane e-maile i SMS-y. Coraz częściej oszuści działają także za pośrednictwem komunikatorów i portali społecznościowych (np. poprzez „metodę na BLIKa”).  

wyjaśnienie podane przez gov.pl

Jak działali oszuści?

policja apeluje

Przestępcy podszywali się pod dostawcę energii, wysyłali fałszywe wiadomości sms z informacjami o zaległościach w płatności za energię elektryczną. Wiadomość zawierała także bezpośredni link do płatności. Poprzez link oszuści wyłudzali dane do logowania do aplikacji bankowy, dane kart kredytowych, a nawet mieli dostęp do haseł ofiar. Policja poinformowała, że tylko w ciągu dwóch tygodni od 5 do 19 maja oszuści wysłali ponad dwa miliony takich wiadomości. Mężczyźni zostali złapani na gorącym uczynku w jednym z Opolskich hoteli. Na chwilę obecną oszuści wyłudzili ponad 52 tysiące złotych. Przestępcy usłyszeli już zarzuty. Czeka ich do 10 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie przy korzystaniu z Internetu. Chrońmy swoje dane — nie podawajmy danych do logowania na konta bankowe czy numerów kart, w żadnym wypadku nie skanujmy i nie wysyłajmy zeskanowanych dokumentów takich jak na przykład dowód osobisty. Nie przekazujmy też żadnych poufnych informacji przez telefon. Nie klikajmy na podane linki i nie instalujmy w ten sposób aplikacji, aby nie narazić się na utratę oszczędności życia. Nie podejmujmy żadnych decyzji w pośpiechu i zawsze zastanówmy się, czy warto inwestować oszczędności życia w Internecie.  

apeluje policja

Źródło: slaska.policja.gov.pl

Sprawdź najnowsze wpisy