ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
NesoBus

NesoBus to polski autobus na wodór, który przejedzie 450 km po 15 minutach tankowania

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Oficjalnie zaprezentowano dziś NesoBus, czyli polski autobus na wodór, który ma niedługo pojawić się na naszych ulicach. Wprawdzie produkcja powinna ruszyć dopiero w przyszłym roku, ale już teraz widać, że ten sprzęt może faktycznie być całkiem użytecznym rozwiązaniem. Do tego ekologicznym, ponieważ autobus na wodór ma nie zanieczyszczać środowiska w żadnym stopniu. Czym NesoBus będzie się jeszcze wyróżniał?

NesoBus – autobus na wodór prosto z Polski

NesoBus

W przyszłym roku w Świdniku ma zostać oddana do użytku nowa fabryka, która ma wypuszczać ponad 100 tego typu autobusów rocznie. Zanim więc NesoBus faktycznie pojawi się na ulicach może minąć jeszcze trochę czasu, ale autobus na wodór uzyskał już niezbędne homologacje do tego, by poruszać się po drogach. Autobus ma mieć zasięg do 450 kilometrów więc do miasta powinien nadawać się idealnie. Taki zasięg ma być osiągalny po zaledwie 15 minutach przeznaczonych na tankowanie wodoru, którego na 100 kilometrów NesoBus ma zużywać około 8 kilogramów. Wewnątrz zmieści się do 93 osób (37 miejsc siedzących) i nie zabraknie także gniazdek z wyjściem USB czy dostępu do sieci 5G. Oczywiście największym plusem takiego autobusu ma być to, że nie będzie on niszczył środowiska. Zresztą sama nazwa nawiązuje do tego, ponieważ Neso ma być rozwinięciem dla „Nie Emituje Spalin i Oczyszcza”.

Autobus wodorowy tak naprawdę jest autobusem elektrycznym. Wytwarza prąd na bieżąco z zatankowanego wodoru przy użyciu ogniwa paliwowego. Posiada własną „mini-elektrownię”. Fizycznie wodór ze zbiornika łączy się z tlenem pobranym z powietrza i wytwarzana jest energia elektryczna zasilająca silnik elektryczny. Nie ma żadnego procesu spalania. W wyniku połączenia wodoru z tlenem w ogniwie paliwowym, autobus emituje z rury wydechowej parę wodną. Ta woda jest w pełni destylowana. Nasz NesoBus nie emituje spalin i oczyszcza powietrze.

NesoBus – strona internetowa

Trzeba przyznać, że NesoBus prezentuje się naprawdę ciekawie, ale prawdziwy test przejdzie dopiero na ulicach polskich miast. Plany są ambitne, a i sam autobus wygląda naprawdę interesująco. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już za kilka lat takich NesoBusów będziemy na polskich ulicach widzieć bardzo dużo.

Źródło: NesoBus

Sprawdź najnowsze wpisy