ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Samsung obcina produkcje! Powstanie 30 milionów mniej smartfonów

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Mimo że epidemia skończyła się już jakiś czas temu, to niestety, ale wciąż odciska swoje piętno na producentach elektroniki. W świecie smartfonów wciąż nie jest tak, jak było przed pandemią, a nawet zaryzykuje stwierdzeniem, że jeszcze długo nie będzie tak jak np. w 2019 roku.

Samsung zmniejsza produkcję!

Ekologiczne smartfony Galaxy S22 Ultra

Nawet tacy giganci jak koreański Samsung mogą mieć problemy. Niestety, ale firma musiała obniżyć swój cel produkcyjny z 310 milionów do 280 milionów sztuk. Po szybkim przeliczeniu wyjdzie, że Samsung wypuści na rynek 10% mniej smartfonów w porównaniu do swojego celu. To i tak dobry scenariusz, bo analitycy z Shinhan Investments zauważają, że Samsung może zmniejszyć produkcję o nawet 35%! Problemy nie biorą się z niczego, ponieważ zablokowany łańcuch dostaw, braki personelu, ciągły brak półprzewodników oraz wojna odciskają swoje piętno głównie na producentach elektroniki.

Których modeli zabraknie?

Samsung

Niestety jak się okazuje, nie chodzi tylko o flagowce Koreańczyków. Problemy dotyczą wszystkich modeli, z każdej półki cenowej. Dlatego można wywnioskować, że ceny smartfonów mogą się podnieść! Niedobory produkcji zazwyczaj producenci nadrabiają, podwyższając cenę. Nie traktujcie tego jako 100% zapewnienie, że Samsung podniesie ceny, ale jako ostrzeżenie. Żeby nie było — a nie mówiłem. Problem nie dotyczy tylko Samsunga. Apple w tym roku również musiało ograniczyć produkcję smartfonów, o około 20 mln. Poza tym Apple w tym roku już raz spadło ze szczytu giełdowego. Światowa inflacja także odciska piętno na cenach. Cóż może faktycznie będzie tylko drożej?

Czeka nas zastój?

Samsung Galaxy M53 5G

Patrząc na obecną sytuację na rynku, zastanawia mnie, czy nie czeka nas technologiczny zastój. Owszem pojawiają się nowe technologie, jednak mogłoby się wydawać, że są mniej przełomowe od składanych smartfonów, samowiążacych się butów itp. Rynek smartfonów pełen jest różnych modeli, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie i zostanie z tym telefonem już na trochę dłużej, niż to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Analizując rynek, można zauważyć tendencję do rzadszej zmiany smartfonów przez użytkowników. To może być spowodowane tym, że różnice w modelach są coraz to mniej zauważalne. Ciekawe jest także to jak branża będzie wyglądała na koniec roku, albo na początku przyszłego?

Źródło: techcrunch.com

Sprawdź najnowsze wpisy