ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

EyeDetect – czy te oczy mogą kłamać?

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Pierwszy Łowca androidów był naprawdę dobrym filmem osadzonym w przyszłości. Patrząc na technologie z filmu, możemy odnieść wrażenie, że jeszcze kupę lat będziemy musieli czekać, aby fikcja stała się prawdą. Nie. Poznajcie EyeDetect od Conversus.

EyeDetect, czyli nowa generacja wariografów

Wariografy raczej kojarzą się z maszynami podobnymi do tych, które znamy z kryminałów. Duże urządzenie, które jest podpięte pod badanego, sprawdza jego tętno, oddychanie i kilka innych elementów. A co gdyby można było to zrobić prościej i szybciej? Właśnie po to powstał EyeDetect, czyli wariograf, który rozpoznaje kłamcę na podstawie analizy nagrania wideo oczu!

Converus rewolucjonizuje badania!

eyedetect

Amerykańska firma z Utah sugeruje, że ich najnowsza technologia zapewnia 88% skuteczności wykrycia kłamstwa na badanym! Całość badania opiera się na tym, że badany siada przed ekranem komputera i wykonuje automatyczny test z pytaniami, na które musi odpowiedzieć standardowo „prawda” lub „fałsz”. Urządzenie wykorzystuje kamerę na podczerwień, która śledzi ruch gałek ocznych. Test jest w stanie co sekundę zarejestrować 60 mimowolnych zachowań oczu, na które nie mamy wpływu. Te zachowania to np. zmiany średnicy źrenic, ruch gałek ocznych albo mrugnięcia. Po nagraniu oprogramowanie przetwarza dane i w kilka minut ocenia czy ktoś kłamie, czy mówi prawdę. Nie bez powodu na początku wspomniałem o Blade Runnerze, bo technologia, którą opisuję bardzo przypomina to jak w filmie rozpoznawano czy obiekt jest człowiekiem, czy maszyną

Wywierasz większy wysiłek umysłowy, by kłamać — naukowcy nazywają to „obciążeniem poznawczym” — niż wtedy, gdy mówisz prawdę i doświadczasz pewnych mimowolnych zmian. Twoje źrenice rozszerzają się do jednej dziesiątej milimetra. To coś, czego nie widać gołym okiem.

Todd Mickelsen, dyrektor generalny Converus

EyeDetect działa w 50 krajach!

Mickelsen zapewnia, że ​​jego specjalna kamera i oprogramowanie mogą wykrywać zachowania oczu, które zachodzą w ciągu zaledwie milisekund. Firma twierdzi, że ma ponad 600 klientów w 50 krajach i działa w 50 językach. Conversus sugeruje, że jej główną drogą współpracy z wariografem EyeDirect jest analizowanie osób pod kątem zażywania narkotyków, rabunku, napaści na tle seksualnym, niewierności, morderstwa, sabotażu, szpiegostwa, terroryzmu oraz innych zachowań przestępczych i nieetycznych. Ich klientami są głównie organy ścigania, adwokaci, prywatni detektywi i duchowni.

Źródło: conversus.com

Sprawdź najnowsze wpisy