ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Wi-Fi 7 – czyli nowy standard sieci bezprzewodowej!

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Wi-Fi 6 nie tak dawno temu pojawiło się na rynku, niektórzy zaczęli dopiero wprowadzać tę technologię, a dowiedzieliśmy się, że kolejna generacja Wi-Fi jest już w trakcie opracowania.

Wi-Fi 7 – znaczny postęp

Podobnie jak jego poprzednicy, nowy standard obiecuje szybsze połączenia, mniejsze opóźnienia i możliwość płynnego zarządzania większą liczbą połączeń niż kiedykolwiek wcześniej. To, że prace nad nową technologią trwają, nie oznacza, że ta pojawi się już na rynku. Prawdopodobnie nowy standard sieci bezprzewodowych ma trafić na rynek dopiero w przyszłym roku, chociaż mogą pojawić się pewne opóźnienia.

Co to właściwie jest Wi-Fi 7

Siódma generacja Wi-Fi obiecuje znaczne ulepszenia w stosunku do poprzednika i może oferować prędkości do czterech razy szybsze. Zawiera również ciekawe rozwiązania zmniejszające opóźnienia, zwiększające pojemność oraz zwiększające stabilność i wydajność pracy sieci. Nowa technologia pozwoli także na lepsze wykorzystanie prędkości sieci w stosunku do ilości podłączonych urządzeń. Warto także dodać, że nowy rodzaj sieci ma być kompatybilny wstecz, tzn. że starsze urządzenia będą mogły podłączyć się do tej transmisji jednak aby skorzystać z pełnych udogodnień oferowanych przez „siódemkę” trzeba będzie kupić urządzenia wspierające nową technologię. Dotyczy to nie tylko routerów, ale także laptopów, telefonów czy tabletów.

Rzuć okiem: [Recenzja] Huawei WiFi Mesh 3 (WS8100) – zasięg WiFi dla całego domu

Korzyści nowej generacji Wi-Fi

Tak jak wspomniałem, nowa generacja połączeń ma oferować znacznie szybszą transmisję danych, obsługę większej ilości połączeń oraz ma być niezawodna. Korzyści mają odbić się na lepszym wrażeniu z odbioru filmów wysokiej jakości oraz znacznie lepszego połączenia w przypadku grania w gry w chmurze. Nowa generacja sieci ma wspierać także technologię AR oraz VR, które wymagają wysokiej przepustowości. Warto także zaznaczyć, że nowa technologia ma mieć znacznie mniejsze problemy jeśli w okolicy pojawią się sieci pracujące na tych samych kanałach. To ważne w przypadku dużych firm albo gęsto zaludnionych osiedli, chociaż Wi-Fi 7 będzie korzystać z tych samych trzech pasm co 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz.

To w końcu kiedy na rynku?

Jeszcze do końca nie wiadomo kiedy pojawią się urządzenia, wspierające nowy standard Wi-Fi. Przypuszcza się, ze nowa generacja na rynku zagości w przyszłym roku, póki co technologia nabiera kształtów i znajdują się na nią chętni. Qualcomm już zaprezentował swój chipset w standardzie Wi-Fi 7.

Źródło: wierd.com

Sprawdź najnowsze wpisy