ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Puma buduje pochyłe boisko! To ze względu na nierówność płci w piłce nożnej

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Puma stara się za wszelką cenę udowodnić, że w sporcie panują zbyt duże nierówności jeśli chodzi o płeć. Nowy projekt ma pokazać mężczyznom, jak trudno gra się kobietom. Wszystko ze względu na zarobki!

Puma przeanalizowała zarobki

Jeśli nie wiadomo, o co chodzi. To chodzi o pieniądze. Dokładnie tak jest w tym przypadku. Kobiecy futbol nie cieszy się ogromną popularnością, jednak niemiecki koncern ubraniowy zwraca szczególną uwagę na nierówność zarobków między kobiecą a męską piłką nożną. Głównym krajem, w którym dochodzi do dysproporcji, jest Brazylia. Nic dziwnego skoro ta jest jednym z najbiedniejszych krajów świata. Mekka futbolu okazuję się mekką tylko dla mężczyzn, ponieważ po pierwsze nie wiele kobiet decyduje się na uprawianie tego sportu zawodowo, a jeśli już się na nią decydują, otrzymują zaledwie 1% przychodów, w porównaniu do mężczyzn.

Piłkarka Tamires Dias, która na co dzień gra na pozycji lewego obrońcy w reprezentacji Brazylii całą akcję podsumowała: „Dzięki tej akcji piłkarze-mężczyźni wiedzą, jak się czujemy”

Puma buduje nietypowe boisko!

boisko puma

Puma zdecydowała się na nietypową kampanię. Firma w Sao Paulo wybudowała boisko w ramach projektu „The Unlevel Playing Field„. To jest nachylone pod kątem 4,5 stopnia. W praktyce oznacza to różnicę wysokości między jednym a drugim końcem, która wynosi ponad 2 metry! Boisko co oczywiste nie jest pełnowymiarowe, a raczej przypomina znane nam wszystkim Orliki, w trochę innym wydaniu.

Na filmie powyżej, możecie zobaczyć, jak wyglądają zmagania amatorów, na pochyłym boisku. Owszem grać się da, ale na pewno jest to znacznie trudniejsze w porównaniu do standardowego boiska!

W przypadku tego projektu bardzo ciekawa wydaję się być konstrukcja. Ta jest postawiona na metalowych filarach, które budową przypominają scenę muzyczną.

Ale po co to wszystko?

Puma i reprezentacja kobiet Brazyli
Źródło: CNN

Właśnie po to, aby pokazać, z jakimi różnicami spotykają się kobiety w piłce nożnej. Tu zastanawia mnie, to jak te różnice są odczuwalne, ponieważ ani kobiety, ani mężczyźni nie grają na pochyłym boisku. Odczuwalną może być jedynie różnica wzrostu, kiedy stanie się na dwóch krańcach boiska. Zastanawiające jest także to, jak takie boisko może być kontuzjogenne dla zawodników, którzy na nim grają. Mężczyźni grający na filmie powyżej zauważają, że mają problemy z utrzymaniem równowagi. Nic w tym dziwnego skoro różnica poziomów to ponad 2 metry!

Nierówność boiska metaforą

Jak się okazuje, nierówność boiska jest także metaforą tego, że kobiecej wersji piłki nożnej poświęca się znacznie mniej czasu antenowego, mniej informacji można znaleźć w social mediach, a płace są o wiele niższe. Z tego powodu Puma postanowiła stworzyć boisko — symbol. Jak sami określają „kobiece boisko” zawsze będzie nierówne, trudniejsze do grania i mniej zachęcające do wejścia w ten świat. Ja natomiast zastanawiam się, jakby poradziła sobie Polska reprezentacja mężczyzn przeciwko kobiecej reprezentacji Brazylii. Może czas na taki eksperyment?

Źródło: adsoftheworld.com

Sprawdź najnowsze wpisy