ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Bolt Food SCAM

Bolt Food SCAM – aplikacja kradnie dane bankowe Polaków

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Usługi dowozu żywności do domu, takie jak Uber Eats, Pyszne.pl, czy właśnie Bolt Food od samego początku cieszą się sporą popularnością, chociaż ta od 2020 roku wyskoczyła w górę. Eliminuje to konieczność samodzielnego udawania się po jedzenie, kiedy chcemy zjeść w domu, czy nawet na mieście, ale jesteśmy daleko od lokalu, który sobie upatrzyliśmy. Niestety, ale przestępcy także są tego świadomi, więc postanowili opracować mechanizm, który można roboczo nazwać jako Bolt Food SCAM.

Bolt Food SCAM

Oczywiście nie należy od razu wpadać w panikę ani tym bardziej unikać aplikacji Bolt Food. Aby nie paść ofiarą oszustwa, wystarczy bowiem pobrać aplikację bezpośrednio ze Sklepu Play i upewnić się, że jej wydawcą jest Bolt Technology. W takim wypadku nie powinniśmy mieć problemów z żadnymi oszustami podszywającymi się pod Bolt Food, chociaż… oceny i opinie na temat aplikacji sugerują raczej, że na pewne problemy możemy się jednak natknąć. 

Zobacz też: Microsoft rozdaje pieniądze przypadkowym osobom – brzmi jak scam, ale to prawda

Pamiętajmy jednak, że te odnoszą się do jednostkowych przypadków, i to, że ktoś z innego miasta miał problem z konkretnym kurierem, nie wpływa na jakość obsługi przez wszystkich kurierów w całej Polsce. Oczywiście przed skorzystaniem z tego typu usług najlepiej jest porównać ceny i opinie u wszystkich firm z branży i wybrać tą, która najlepiej odpowiada naszym oczekiwaniom.

Bolt Food SCAM — ERMAC 2.0

Bolt Food SCAM

Skupmy się jednak na tym, co tak naprawdę stanowi zagrożenie w powyższej sytuacji, czyli na ERMAC 2.0. Jest to złośliwe oprogramowanie, które za cel obrało sobie system Android i jego użytkowników z Europy. To złośliwe oprogramowanie stara się pozyskać od nad dane do logowania w aplikacji bankowej na różne sposoby: wyświetlać fałszywe strony logowania, przejmować kontrolę nad przychodzącymi i wychodzącymi wiadomościami SMS, przekierowywać połączenia, nagrywać naciśnięcia klawiszy wirtualnej klawiatury i blokować mobilne oprogramowanie antywirusowe, a nawet zmieniać ikonę i nazwę aplikacji, aby uniknąć ręcznego skasowania. 

Zobacz też: Uwaga na kryptowalutowy scam – nie ufaj Musk0wi czy K!m Kardashian

Wcześniejsza wersja była zaszyta w fałszywym instalatorze Chrome i nie ma gwarancji, że program ten nie podszywa się pod jeszcze jakiś inny popularny program. I tu jedynym pewnym rozwiązaniem jest pobieranie aplikacji ze Sklepu Play po wcześniejszym upewnieniu się, że pobieramy program od oficjalnego wydawcy, a nie z podejrzanej podstrony. W końcu już nie raz się przekonaliśmy, że Sklep Play także miewa pewne problemy z bezpieczeństwem. I pamiętajcie, że Bolt Food SCAM to może być wierzchołek góry lodowej.

Źródło: cyclonis.com, Twitter, Sklep Play

Sprawdź najnowsze wpisy