ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

AMD Ryzen 7000 – w końcu 5 GHz na CPU

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

AMD Ryzen 7000 został zaprezentowany. Targi Computex 2022 to miejsce, w którym najwięksi giganci pracujący przy sprzęcie do PC chwalą się swoimi nowymi pomysłami. Nie inaczej jest w przypadku firmy AMD, która podzieliła się szczegółami swojego nowego CPU

AMD Ryzen 7000 będzie przełomem?

AMD Ryzen 7000

O nowym procesorze od firmy AMD mogliśmy usłyszeć już w styczniu tego roku podczas targów CES 2022. Firma pokusiła się nawet wtedy o pierwszy pokaz możliwości nowego CPU. Udało się nawet go przetestować przy rozgrywce w Halo Infinite, które obudziło do życia wszystkie rdzenie procesora. Dziś znamy więcej szczegółów nowych procesorów Ryzena. Producent zaprezentował także nowe płyty główne, które będą wymagane do obsługi nowego CPU. Na targach Computrex AMD pokusiło się także o prezentacje działania nowego procesora. Tu grą pokazową było Ghostwire: Tokyo.

Co nowego w Zen 4?

Przede wszystkim taktowanie, to pierwszy procesor od AMD, który może wykręcić wynik taktowania powyżej 5 GHz. Procesor ma także zapewnić wydajność jednego wątku zwiększoną o 15% względem poprzednika. Co idzie za większą mocą, to także zwiększony pobór mocy. Nowe płyty główne AM5 mają dostarczać teraz 170 W mocy.

Przeczytaj także: Sony ponownie pozwane z powodu rzekomej dyskryminacji ze względu na płeć w oddziale PlayStation

Budowa procesora AMD Ryzen 7000

Procesor skrywa pod spodem trzy chipy. Przede wszystkim dwa moduły procesora ZEN 4 5nm, a także nową kość I/O 6 nm. Ta jest wyposażona w zintegrowaną grafikę RDNA 2. Urządzenie posiada także kontrolery DDR5 i PCIe 5.0, ciekawostką jest też to, że CPU posiada wbudowaną możliwość zarządzania energią. Nie było do końca pewne, czy AMD zdecyduje się na wrzucenie zintegrowanej karty graficznej do nowej generacji CPU. Jak możemy zobaczyć, firma zdecydowała się na ten ruch. To dobre rozwiązanie, aby zużywać mniej energii podczas korzystania z podstawowych funkcji PC.

Rzut okiem na nowe płyty główne

Wraz z nową generacją procesorów AMD zaprezentowało także nowe płyty główne. Kolejna generacja urządzeń od AMD ma oferować co najmniej jedno gniazdo pamięci masowej PCIe 5.0 NVMe, to ma być standardem w każdej klasie nowych płyt głównych. Producent twierdzi, że nowe płyty główne zaoferują użytkownikom ponad 60% poprawę szybkości odczytu sekwencyjnego. To na pewno wpłynie na szybkość wczytywania gier i aplikacji. Płyty główne mają być także wyposażone w 14 portów USB. Nie wiadomo jednak jakie porty firma chce zastosować. Te mają być także wyposażone w HDMI 2.1 oraz DiplayPort 2.

Rzuć okiem: Nowości Microsoftu zapowiedziane podczas Build 2022 – wiele korzyści dla użytkownika!

Nowe urządzenia od AMD mają pojawić się na rynku jesienią tego roku. Latem mamy poznać więcej szczegółów!

Źródło: amd.com

Sprawdź najnowsze wpisy