ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
ABW blokuje stronę niewygodną dla rządu

ABW blokuje stronę niewygodną dla rządu – obejście blokady zajmuje kilka sekund

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zleciła polskim operatorom telekomunikacyjnym zablokowanie niewygodnej dla rządu witryny poufnarozmowa.com. Wiele wskazuje na to, że władza postanowiła wykorzystać zamieszanie związane z wojną w Ukrainie do pozbycia się kompromitujących informacji. Efekt całego przedsięwzięcia może być jednak zupełnie odwrotny, bo blokadę nietrudno obejść.

ABW blokuje stronę niewygodną dla rządu

Poufna Rozmowa, choć widoczna w wynikach wyszukiwania, nie otwiera się prawidłowo.

Serwis poufnarozmowa.com od wielu miesięcy publikował e-maile, które wyciekły ze skrzynki szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Wiadomości te były ewidentnym problemem dla rządu – można było w nich przeczytać m.in. o poszukiwaniach celebrytów, którzy zechcą krytykować środowiska LGBT, szczegółach negocjacji związanych z obronnością państwa, a nawet rozważania użycia wojska przeciwko odbywającym się w kraju manifestacjom. Strona poufnarozmowa.com obecnie nie jest już jednak dostępna.

Jak ustalił portal zaufanatrzeciastrona.pl, za zablokowaniem niewygodnej dla rządu witryny stoi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. ABW zleciła blokadę operatorom telekomunikacyjnym, powołując się na zagrożenie m.in. dla bezpieczeństwa państwa. Wiadomo, że agencja rozsyłała operatorom listę stron do zablokowania, ze względu na szerzoną przez nie rosyjską propagandę. Zgodnie z prawem telekomunikacyjnym (art. 180 ust. 1) przedsiębiorca telekomunikacyjny jest obowiązany do niezwłocznego blokowania połączeń telekomunikacyjnych lub przekazów informacji, na żądanie uprawnionych podmiotów, jeżeli połączenia te mogą zagrażać obronności, bezpieczeństwu państwa oraz bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu, albo do umożliwienia dokonania takiej blokady przez te podmioty.

Poufna Rozmowa zablokowana? Jak widać, nie do końca…

Wygląda na to, że służby postanowiły wykorzystać blokowanie prorosyjskich stron do pozbycia się problemu z niewygodną witryną obnażającą kulisy polskiej polityki. Ich posunięcie może jednak wzbudzić jeszcze większe zainteresowanie Poufną Rozmową. Jeśli ktoś będzie chciał wejść na tę stronę, to i tak to zrobi. Jak wyjaśnia zaufanatrzeciastrona.pl, blokada następuje na poziomie serwerów DNS operatorów, które na zapytanie o domenę odpowiadają fikcyjnym IP. Żeby to obejść, wystarczy choćby użyć sieci VPN, co sami sprawdziliśmy. Uzyskanie dostępu do witryny zajmuje kilka sekund.

źródło: Zaufana Trzecia Strona, zdjęcie główne: Max Bender/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy