ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Android 13 – poznaj moje TOP 5 najważniejszych nowości

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Android 13 został ogłoszony podczas tegorocznego Google I/O 2022. To wywołało wielką wrzawę wśród fanów systemu. Ci od razu zaczęli doszukiwać się nowości w systemie. W tym artykule przedstawimy wam najciekawsze smaczki z nowej wersji systemu.

Android 13 – poznaj moje TOP5 najważniejszych funkcji

Android 13 – przede wszystkim bezpieczeństwo

W nowej wersji systemu Google postanowiło dodać masę funkcji związanych z bezpieczeństwem i prywatnością. Nic dziwnego, gdzie w mediach wciąż słyszymy o wyciekach danych, czy poufnych informacji. To temat na inną historię dlatego wróćmy do funkcji. Nowy system opiera się na ustawieniach bezpieczeństwa i prywatności z poprzedniej wersji. Tym razem jednak użytkownik będzie dokładnie widział stan bezpieczeństwa urządzenia. Ten ma być wyróżniony ikoną oraz kolorem. System ma także sugerować użytkownikowi jak zwiększyć poziom bezpieczeństwa urządzenia. Jeśli chodzi o ustawienia prywatności, użytkownicy nowego systemu będą mogli skanować okoliczne Wi-Fi bez konieczności włączania lokalizacji. Android 13 ma również usuwać historię schowka po określonym czasie.

Przeczytaj także: Android 13 już do sprawdzenia! Ponad 20 obsługiwanych urządzeń

Duży ekran? Żaden problem!

Google postanowiło pójść w ślady Apple i wypuścili system wspierający duże wyświetlacze. Użytkownicy Androida w końcu doczekają się oficjalnego pełnego wsparcia dla dzielenia ekranu. W końcu użytkownicy mogą skorzystać z kilku aplikacji naraz używając metody drag and drop. Warto też wspomnieć, że system pozwoli nawet na przenoszenie plików między aplikacjami w ten sposób. Google informuje, że obecnie ponad 20 aplikacji pozwala na pełne korzystanie z opisywanej funkcji. Google pracuje także z TikTokiem, Zoomem, Facebookiem oraz wieloma innymi korporacjami pod kątem optymalizacji multitaskingu. Ważne jest także to, że Sklep Play będzie wskazywał, które aplikacje są zoptymalizowane pod kątem tabletów.

Kopiuj Wklej między urządzeniami

Kopiowanie ze schowka w android 13

Pierwszą widoczną zmianą w systemie schowka jest mały panel u dołu ekranu. Ten pozwala na przeglądanie i edycję zawartości schowka bez wklejania. Każda skopiowana rzecz w zależności od rodzaju ma mieć różne możliwości. W przypadku kopiowania obrazu pojawi się możliwość edycji grafiki, a jeśli będziemy kopiować link do strony, ten automatycznie będzie do niej kierował. Kolejna funkcja nie będzie nowością dla fanów ekosystemu Apple. Google na modłę giganta z Cupertino wprowadza możliwość kopiowania zawartości między urządzeniami. Plik skopiowany na telefonie można w prosty sposób wrzucić na tablet. Właściciele Chrome booków też powinni być zadowoleni, ponieważ kopiowanie schowka działa też w przypadku laptopów Google.

Przeczytaj też: Google Pay kontra Google Wallet. Czym się różnią?

Szybki skaner QR

Źródło: AndroidPolice

Kody QR są coraz bardziej popularne od wizytówek, przez płatności aż do samego składania zamówienia. Nie tak dawno temu w urządzeniach z Androidem trzeba było szukać zewnętrznych rozwiązań do skanowania kodów. Android 13 ułatwi życie użytkownikom, wrzucając skaner jako funkcjonalność systemu. Skaner jest dostępny pod gestem, wystarczy przesunąć palcem w dół na ekranie blokowania.

Ustawienia językowe dla każdej aplikacji

Takie były plotki i te się potwierdziły. Android 13 pozwala na ustawienie języka dla poszczególnych aplikacji. To ustawienie pozwala na ustawienie np. języka angielskiego dla Facebooka i polskiego dla Instagrama. To dość specyficzne rozwiązanie jednak może być wygodne dla ludzi posługujących się kilkoma językami.

Źródło: developer.android.com

Sprawdź najnowsze wpisy