Huawei został zakazany w Kanadzie

Huawei został zakazany w Kanadzie – firma ma nowy problem

4 minuty czytania
Komentarze

Mogłoby się wydawać, że nagonka na Huaweia już się zakończyła i zamiast zaostrzać sankcje, te będą z czasem luzowane. Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste. Huawei został zakazany w Kanadzie, co niesie za sobą znacznie większe konsekwencje, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. To może bowiem jeszcze mocniej podważyć zaufanie do producenta.

Huawei został zakazany w Kanadzie

Huawei został zakazany w Kanadzie – Chiński rząd planuje odwet

Kanada była ostatnim krajem grupy Five Eyes, który dopuszczał stosowania urządzeń 5G firmy Huawei w swoim kraju. Państwo to jednak zmieniło swoją politykę i właśnie zakazało stosowania urządzeń 5G od Huawei i ZTE w budowie sieci komórkowej. Warto także wyjaśnić, czym jest ów grupa: to sojusz wywiadowczy obejmujący Australię, Nową Zelandię, Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone i oczywiście Kanadę.

Zobacz też: Sankcje wobec Huaweia mają zostać jeszcze bardziej zaostrzone – problemem jest 5G

Poza tym, że wszystkie z nich to kraje anglojęzyczne, to znane są także z tego, że pod względem bezpieczeństwa wywiadowczego zachowują w miarę spójne działania. Sytuacja Huaweia była tu dość wyjątkowa. Dzięki niej producent miał argument za tym, że jest bezpieczny, ponieważ jedno z państw Five Eyes nie widzi przeciwwskazań w stosowaniu rozwiązań producenta do budowy sieci 5G. Ta nagła zmiana może więc zaszkodzić firmie. Warto także dodać, że przy nałożeniu sankcji przez USA, to właśnie Kanada była krajem, który przyjął Huaweia

Zamierzamy wykluczyć Huawei i ZTE z naszych sieci 5G. Dostawcy, którzy już mają zainstalowany ten sprzęt, będą zobowiązani do zaprzestania jego używania i usunięcia go w ramach planów, które dziś ogłaszamy.

— powiedział kanadyjski minister przemysłu Francois-Philippe Champagne.

Huawei został zakazany w Kanadzie – ostateczny termin

Huawei został zakazany w Kanadzie

Zgodnie z niedawno ogłoszonymi planami, firmy będą musiały usunąć swój sprzęt 5G do czerwca 2024 roku. Może to się jednak spotkać z olbrzymim bojkotem ze strony operatorów, ponieważ ci nie otrzymają za niego żadnych zwrotów. Tym samym przedsiębiorstwa, które zainwestowały najwięcej w rozwój sieci najnowszej generacji, sięgając przy tym po chiński sprzęt, stracą na tym najwięcej. Nawet USA przewidziało tu rekompensaty.

Zobacz też: Huawei stawia Szwecję przed sądem – przyczyną technologia 5G

Warto tu podkreślić, że to właśnie rozwiązania od Huaweia w początkowej fazie wchodzenia 5G w życie jako jedyne był kompletne. Co więcej, oferowały najwyższą jakość i atrakcyjną cenę. Często więc były naturalnym pierwszym wyborem podczas rozbudowy sieci. Jednak 5G to nie wszystko. Operatorzy dostali także czas do końca 2027 roku na pozbycie się sprzętu 4G Huawei i ZTE. Tym samym część musi wymienić całą swoją infrastrukturę.

Huawei został zakazany w Kanadzie – stanowi zagrożenie?

Huawei został zakazany w Kanadzie

Warto tu dodać, że jak do tej pory żaden z krajów, które blokują rozwiązania od Huaweia nie przedstawił dowodów na to, że firma ta szpieguje dla chińskiego rządu. Mało tego, audyty specjalistów do spraw bezpieczeństwa potwierdzały odporność infrastruktury Huaweia na działania z zewnątrz i nie wykazały żadnych nieprawidłowości.

Zobacz też: Huawei ma bardzo ambitne plany względem 5G

Nie należy więc traktować decyzji Kanady jako dowodu na to, że Huawei stanowi zagrożenie. Wygląda to raczej na niezbyt przemyślaną i pośpiesznie wydaną decyzję polityczną, za którą zapłacą głównie lokalni operatorzy i społeczeństwo. Nie wiadomo również, czy to wewnętrzna decyzja Kanady, czy też efekt nacisków ze strony USA.

Huawei został zakazany w Kanadzie — oświadczenie firmy

Huawei Canada, czyli lokalny oddział firmy wydał następujące oświadczenie:

Huawei Canada jest rozczarowana decyzją kanadyjskiego rządu. Jest to niefortunna decyzja polityczna, która nie ma nic wspólnego z cyberbezpieczeństwem ani żadną z omawianych technologii.

W ciągu ostatnich 13 lat Huawei Canada poświęciła się pomocy kanadyjskim operatorom w budowie sieci bezprzewodowych i świadczeniu wysokiej jakości usług dla Kanadyjczyków. Urządzenia Huawei, zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie, są rutynowo i dokładnie sprawdzane przez rząd i jego agencje bezpieczeństwa zgodnie z rygorystycznymi standardami jakości. Przez cały ten okres nie odnotowano żadnych incydentów związanych z bezpieczeństwem, spowodowanych przez sprzęt Huawei. Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć w zakresie bezpieczeństwa w Kanadzie.

Zakaz korzystania ze sprzętu i usług firmy Huawei spowoduje znaczne straty ekonomiczne w Kanadzie i podniesie koszty komunikacji dla kanadyjskich konsumentów. Niestety, ta decyzja jest poza naszą kontrolą jako firmy. Zrobimy jednak wszystko, co w naszej mocy, aby chronić uzasadnione prawa i interesy naszych klientów, partnerów i nas samych. Dziękujemy wszystkim naszym kanadyjskim partnerom, klientom i konsumentom za ich stałe wsparcie i mamy nadzieję przyczynić się do dalszego rozwoju sieci w Kanadzie, gdy tylko pozwolą na to warunki.

Tym samym, mimo że Huawei został zakazany w Kanadzie, to kraj ten nie został jeszcze przez producenta skreślony.

Źródło: Gizmochina, BBC, CBC

Motyw