ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Qualcomm sprawi, że poczujecie się jak Tony Stark. Poznajcie Wireless AR Smart Viewer

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Smart okulary pojawiły się na rynku już jakiś czas temu. Google było pionierem tego zastosowania, później rękawice rzucił Qualcomm. Teraz czas na nowym model producenta jednych z najlepszych procesorów do smartfonów!

Qualcomm rozszerza rzeczywistość

Rozszerzona rzeczywistość nie jest niczym nowym. Już nie raz mogliśmy zobaczyć wirtualne rzeczy w naszym otoczeniu dzięki aparatom smartfonów. Jakiś czas temu Qualcomm pokazał swoje pierwsze okulary do rozszerzonej rzeczywistości. Te robiły wrażenie, jednak nowe mają otworzyć oczy na „Metaverse”.

Jaki będzie Qualcomm Wireless AR Smart Viewer ?

qualcomm wireless ar smart viewer

Otóż producent zapowiada, że nowy model będzie o 40% cieńszy od poprzednika XR1. Poprawiono także rozkład masy, co pozwala na wygodne użytkowanie przez cały dzień. Waga urządzenia ma nie przekraczać 115 gramów. Nowe okulary mają dwa wyświetlacze 1920 × 1080 pikseli — po jednym na każde oko. Częstotliwość odświeżania ma osiągnąć 90 Hz. To bardzo dobra decyzja producenta, im wyższe odświeżanie, tym łatwiej zwalczyć tzw. Chorobę symulatorów, która może pojawić się podczas korzystania z tego akcesorium. Do śledzenia głowy i dłoni służą dwie monochromatyczne kamery, które zapewniają sześć stopni śledzenia. Do tego. Jest także jedna kamera (centralna) pracująca w RGB. Specyfikacja nie różni się wiele względem poprzednika. Główną różnicą jest to, ze nowe urządzenie będzie pracować bezprzewodowo! Nowy sprzęt wykorzystuje układ Qualcomm FastConnect 6900.

Kompatybilny z nową technologią!

Nowe urządzenie jest kompatybilne z Wi-Fi 6 oraz 6E, dzięki temu okulary mogą korzystać z połączenia o częstotliwości 6 GHz i kanałów 160 Mhz. To właśnie dzięki temu urządzenie może płynnie przesyłać obraz z podłączonego telefonu lub komputera. Qualcomm udostępnił także pakiet oprogramowania dla programistów, którzy mogą pracować nad dodatkowymi funkcjonalnościami urządzenia. Producent zapewnia także, że względem poprzedniej wersji nowy produkt ma oferować pracę o niskim zużyciu energii.

Przeczytaj także: Kosmos jeszcze bliżej! Nowe teleskopy pozwolą zobaczyć więcej!

AR to technologia przyszłości?

Qualcomm wierzy, że okulary AR będą szeroko stosowane na rynku w ciągu najbliższych kilku lat. A ta prognoza nie jest naciągana. Podobno Google pracuje nad okularami AR skupiającymi się na tłumaczeniu, Meta podobno wypuści swój pierwszy zestaw AR w 2024 roku, a Apple właśnie pokazało swoje urządzenie XR członkom zarządu.

Źródło: qualcomm.com

Sprawdź najnowsze wpisy