ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Kosmos jeszcze bliżej! Nowe teleskopy pozwolą zobaczyć więcej!

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Ludzie coraz bardziej starają się badać kosmos. Czy to wylatując na księżyc, czy badając go teleskopami latającymi w próżni, a nawet takimi, które znajdują się na ziemi! Poznajcie kilka ciekawych teleskopów, które pomogą astrofizykom poznać genezę wszechświata!

Trzydziestometrowy teleskop na Hawajach

teleskop
Teleskop koncepcyjny TMT

Nazwa Teleskopu Trzydziestometrowego pochodzi od jego absurdalnie dużego zwierciadła głównego, które, jak można się domyślić, ma prawie trzydzieści metrów średnicy. Obrazy wspomnianego teleskopu mają być ponad 12 razy ostrzejsze niż obrazy z Hubbla. Trzydziestometrowy teleskop będzie badał niektóre z najwcześniejszych źródeł światła we wszechświecie, a także fizykę wczesnego wszechświata, pomagając astrofizykom lepiej zrozumieć ciemną materię. Protesty przeciwko lokalizacji teleskopu na Hawajach opóźniły budowę, ale teleskop nadal będzie tam budowany.

Jeszcze jeden gigantyczny teleskop

teleskop światła
Teleskop koncepcyjny ELT

Główne zwierciadło nowego teleskopu Europejskiego Obserwatorium Południowego na pustyni Atakama w Chile będzie miało 39 metrów średnicy, nawet większe od urządzenia wspomnianego wcześniej. Oczekuje się, że teleskop stanie się największym na świecie teleskopem do światła widzialnego i podczerwonego, zastępując teleskop ESO. Urządzenie ma zbierać 100 milionów razy więcej światła niż ludzkie oko. Cele naukowe teleskopu obejmują badanie kosmosu pod kątem planet, na których może występować życie, badanie czarnych dziur oraz początków wszechświata. Pierwsze uruchomienie teleskopu ma odbyć się w 2027 roku!

Kosmiczny teleskop Webba

James Webb kalibracja zwierciadeł

O tym teleskopie pisaliśmy już kilka razy na łamach naszego portalu. Uruchomienie teleskopu Webba było jednym z największych wydarzeń naukowych w historii. Teleskop został wysłany w przestrzeń kosmiczną w 2021 roku, obecnie urządzenie znajduje się milion mil od Ziemi. Głównym zadaniem Webba jest przyglądanie się najwcześniejszemu światłu we wszechświecie w zakresie podczerwieni i bliskiej podczerwieni. Badania mają dowieść jak powstały galaktyki. Przy okazji teleskop bada także planety, na których ludzie mogliby żyć bez obaw.

Ale po co to wszystko?

Dokładnie analizując wszystkie informacje o nowych teleskopach, łatwo zauważyć, że naukowcy starają się zbadać dwie rzeczy. Pierwszą jest historia kosmosu, jego powstanie oraz jego pełna geneza. Drugą rzeczą jest badanie odległych planet, na których pojawia się życie. Czyżby NASA i inne organizacje faktycznie planowały ekspansje kosmosu? Cóż na to musimy poczekać jeszcze kilkadziesiąt albo kilkaset lat!

    Sprawdź najnowsze wpisy