ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Bot utrudnia życie Rosjanom

Klara Sobieraj w służbie Ukrainy? Bot utrudnia życie Rosjanom

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

No dobrze, może sama Klara Sobieraj nie została zaangażowana w to przedsięwzięcie — ani też osoby, które stoją za jej pozorną sztuczną inteligencją, ale efekt jest ten sam: marnowanie ludziom czasu i wywoływanie masy irytacji. Otóż bot utrudnia życie Rosjanom, dzwoniąc do nich, chociaż jego głównym celem są urzędy i inne instytucje rządowe. A wszystko to jako forma odwetu za rosyjską inwazję na Ukrainę.

Bot utrudnia życie Rosjanom

Bot utrudnia życie Rosjanom

No dobrze, ale głównym celem Klary Sobieraj jest sprzedanie ludziom fotowoltaiki, natomiast tej Rosjanom nikt nie proponuje — sankcje na to nie pozwalają. Bot ma więc tylko irytować, czyli robić to, co wyżej wspomnianej Klarze wychodzi świetnie, chociaż nie taki jest jej pierwotny cel. Zacznijmy jednak od początku.

Zobacz też: Rosja blokuje Zello – ktoś się spodziewa fali protestów 

Bot utrudnia życie Rosjanom

Bot utrudnia życie Rosjanom to dzieło haktywistów o dość poetyckie nazwie Obfuscated Dreams of Scheherazade, czyli w wolnym tłumaczeniu Niejasne sny Szeherezady. Jego irytujące działanie polega na tym, że nawiązuje on połączenie konferencyjne między wieloma podmiotami rządowymi, sprawiając, że każdy z nich myśli, iż to drugi wykonał połączenie. Ot, takie standardowe: ale to Ty dzwonisz!, czy jak kto woli: Ale to Wy dzwonicie Towarzyszu! Celem jest marnowanie czasu rządu i przeciążenie linii telefonicznych. Automatyczny spam trwa bez przerwy w godzinach pracy Rosji.

Zobacz też: Samsung rezygnuje z Galaxy Z — wszystkiemu winna Rosja

A najlepsze jest to, że z powodu łączenia ze sobą instytucji rządowych nie ma szans na to, aby ktoś się odważył zablokować numer. W końcu te rzeczywiście komunikują się między sobą drogą telefoniczną. Sytuacja jest więc nie do pozazdroszczenia i prawie można by im współczuć. Dopóki sobie nie przypomnimy, komu służą.

Bot utrudnia życie Rosjanom – i Ty możesz zadzwonić!

Bot utrudnia życie Rosjanom

Haktywiści zamienili także bota w formę rozrywki dla mas. Otóż utworzyli oni stronę internetową Waste Russian Time Today, dzięki której każdy może zainicjować i podsłuchać jedną z takich rozmów. Niestety, nie mogłem jej przetestować, ponieważ w momencie pisania tego tekstu według strony moskiewskie urzędy nie pracowały. Jednak czysto teoretycznie pozwala ona rozpocząć rozmowę między przypadkowymi rosyjskimi agencjami i przysłuchiwać się jak próbują ustalić, kto do kogo dzwoni i dlaczego.

Zobacz też: Rosja będzie rejestrować urządzenia podłączone do sieci, to koniec anonimowości

Rzecz jasna, o ile zna się język rosyjski. Na pewno jest to jednak świetna zabawa dla niejednego obywatela Ukrainy, który dobrze zna ten język, a głosy zirytowanych Rosjan to muzyka dla jego uszu. Niezależnie od tego, czy ktokolwiek korzysta z tej strony, bot i tak wykonuje połączenia bez udziału ludzi, więc nie traktujcie korzystania ze strony jak jakiejś misji wsparcia dla Ukrainy. W tym celu można zrobić coś konstruktywnego, a bot to tylko tania rozrywka.

Bot utrudnia życie Rosjanom – dlaczego to takie ważne?

No dobrze, ale co zyskujemy tutaj poza tępą złośliwością? Otóż wedle zapewnień twórców działania bota są przede wszystkim szlachetne:

Jeśli rozmawiasz przez telefon, nie możesz zrzucać bomb ani koordynować działań żołnierzy. A im bardziej pracownicy Dumy będą rozdrażnieni, tym lepiej.

A biorąc pod uwagę, że od momentu uruchomienia strony, wykonano z niej 14 396 połączeń, to nie są oni już zdenerwowani, a zdrowo…

Bot utrudnia życie Rosjanom – do kogo dzwoni?

Obecnie grupa posługuje się numerami telefonów tysięcy pracowników administracji państwowej, w tym korpusu prasowego Putina, pracowników Dumy, Departamentu Wojskowego i FSB. Numery te obejmują zarówno administratorów średniego szczebla, jak i polityków wysokiego szczebla. Jednak tutaj ambicje grupy się nie kończą.

Dlatego też grupa zachęca wszystkich, którzy dysponują innymi, ważnymi numerami telefonów do podzielenia się nimi za pomocą wiadomości e-mail. Oczywiście warto tutaj nie robić sobie głupich żartów i nie podawać numerów do przeciętnych Rosjan. Raz, że to zajmie bota, który będzie wykonywał puste połączenia, a dwa, obywatele Rosji, których połączy z FSB, mogą tego naprawdę mocno pożałować.

Bot utrudnia życie Rosjanom – czy jest bezpieczny?

No dobrze, ale czy ktoś, kto skorzysta z witryny, może bez obaw pić swoją herbatkę, czy też powinien się spodziewać ataku serca z każdym łykiem? Otóż według hakerów użytkownicy inicjujący połączenie są anonimowi i nie mogą nic od siebie powiedzieć. To dosyć ważne, ponieważ w ten sposób osoby te nie tylko nie będą mogły zdradzić szczegółów na temat życia intymnego matek pracowników rosyjskiej Dumy, ale także swoich danych osobowych, czy ważnych informacji.

Źródło: YouTube, TechSpot, Waste Russian Time Today

Sprawdź najnowsze wpisy