ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Google Pay kontra Google Wallet. Czym się różnią?

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Portfele w smartfonach wydają się być obowiązkowym dodatkiem dla posiadaczy. Te pozwalają nie tylko płacić zbliżeniowo, ale także przechowywać najważniejsze karty w jednym miejscu. Jaka będzie nowa usługa od Google?

Historia płatności Google

O Wallet mogliśmy usłyszeć po raz pierwszy w 2011 roku. Google postanowiło wypuścić swój portfel, ale tylko dla użytkowników Nexusa. Niestety aplikacja była bardzo ograniczona. Dlatego w 2015 roku Google przedstawiło swoim użytkownikom Android Pay, którego główną funkcją były płatności zbliżeniowe dla wszystkich urządzeń pracujących na systemie Google. 3 lata później, czyli w 2018 roku gigant z Moutain View postanowił połączyć obie usługi. Tak powstał Google Pay. Obecnie Google przerabia Google Pay na Google Wallet

Rzuć okiem: Google Pixel Tablet. Kolejna zapowiedź Google

Google Wallet — nowości

Portfel ma zawierać wszystkie funkcje swojego poprzednika, w tym możliwość przechowywania kart kredytowych, dokonywanie płatności zbliżeniowych, przechowywania kart lojalnościowych, kart pokładowych oraz kart transportu publicznego i biletów. Natomiast jeśli chodzi o nowe funkcji Google Wallet zaoferuje użytkownikom możliwość digitalizacji kart szczepionek, wrzucenie do pamięci legitymacji studenckich. Jednak najciekawszą funkcja wydaję się być używanie Wallet’a jako kluczyka do samochodu, tylko jeśli samochód wspiera funkcję uruchomienia smartfonem. Google pracuje także z organizacjami rządowymi, aby użytkownicy mogli wprowadzić prawo jazdy do nowej aplikacji. Pracownicy biur też zostali docenieni. Google planuje wprowadzić możliwość zapamiętania identyfikatorów biurowych. Osoby często bywające w hotelach też powinny być zadowolone. Wallet pozwoli na zapisanie cyfrowych kluczy hotelowych, więc karty w hotelach niebawem podzielą losy zwykłych kluczy.

Dobre wieści dla smartwatchy

Google oficjalnie potwierdziło, że aplikacja Wallet będzie w pełni działać z Wear OS. Dokładnie w taki sam sposób jak obecnie działa Google Pay. To na pewno dobra wiadomość, dla osób, które np. w czasie wakacji wolą zostawić smartfon w pokoju hotelowym i odpoczywać bez telefonu.

Przeczytaj także: Podsumowanie Google I/O 2022 – wszystkie kluczowe rozwiązania i urządzenia, które zaprezentowano

Gdzie pojawi się usługa?

Ogólnie mówiąc portfel od Google jest swoistą ewolucją systemu Google Pay. Usługa ma być dostępną w większości światowych rynków od samej premiery. Portfel ma być domyślną opcją płatności od Google. Początkowo usługa ma pojawić się w 38 państwach, jednak z pominięciem Indii, gdzie do dyspozycji klientów pozostanie GPay. Nowa aplikacja pojawi się także w Polsce.

Źródło: developers.google.com

Sprawdź najnowsze wpisy