ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
wypadki z hulajnogami elektrycznymi

Wypadki z hulajnogami elektrycznymi w 2022 roku – nie obyło się bez ofiar śmiertelnych

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Hulajnogi elektryczne są coraz częstszym widokiem w polskich miastach – policja podała dane dotyczące liczby wypadków z udziałem kierujących takimi pojazdami. Poza liczbą zdarzeń wiadomo też m.in., jak często ich sprawcami byli właśnie użytkownicy elektrycznych hulajnóg.

Wypadki z hulajnogami elektrycznymi w 2022 roku

fot. Marek Rucinski/Unsplash

Od początku tego roku w Polsce doszło do 72 wypadków z udziałem kierujących hulajnogami elektrycznymi. W zdarzeniach tych ranne zostały 74 osoby, a jedna zginęła. Poza wypadkami doszło do 166 kolizji z udziałem kierujących e-hulajnogami. Średnio w co trzecim zdarzeniu sprawcą był użytkownik hulajnogi (w 26 wypadkach i 73 kolizjach) – to informacje, które przekazał Polskiej Agencji Prasowej kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Policjant przypomniał, że z kierowaniem hulajnogą elektryczną wiążą się zarówno przywileje, jak i obowiązki. W przypadku tych drugich chodzi szczególnie o poruszanie się właściwą częścią drogi. Użytkownik e-hulajnogi musi jechać ścieżką rowerową, o ile jest ona wyznaczona w kierunku, w którym kierujący chce się poruszać. Gdy brakuje drogi rowerowej, kierujący elektryczną hulajnogą może jechać po jezdni, jeśli obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 30 km/h lub mniej. E-hulajnogą można jechać również po chodniku, ale tylko wtedy, gdy brakuje drogi rowerowej, a pojazdy po jezdni poruszają się z prędkością powyżej 30 km/h. Hulajnogą elektryczną po chodniku należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu i nie utrudniać jego ruchu – mówił kom. Robert Opas.

Czytaj także: Jaka hulajnoga elektryczna w 2022 roku jest warta uwagi? Nasz ranking modeli do miasta

Policjant przypomniał też, że użytkownicy elektrycznych hulajnóg są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i tym bardziej powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo. Na kierujących takimi pojazdami spoczywa też odpowiedzialność za innych – potrącenie pieszego przez rozpędzoną hulajnogę może skończyć się dotkliwymi obrażeniami. Warto pamiętać, że za nieprawidłową jazdę elektryczną hulajnogą można otrzymać mandat.

źródło: PAP, zdjęcie główne: Okai Vehicles/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy