ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
duża asteroida

Bardzo duża asteroida leci w kierunku Ziemi – czy mamy się czego obawiać?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

W kierunku naszej planety leci duża asteroida. Jej średnica wynosi około kilometra. Czyni to z niej jedną z największych planetoid przelatujących w pobliżu Ziemi w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Astronomowie już ustalili, czy mamy powody do niepokoju.

Bardzo duża asteroida zmierza w kierunku Ziemi – kiedy do nas dotrze?

źródło: eyes.nasa.gov

Agencja NASA prowadzi witrynę CNEOS, na której pojawia się aktualizowana lista planetoid przelatujących niedaleko Ziemi. Na ten moment na liście wyróżnia się planetoida o numerze 7335, będąca określana też tymczasowo jako 1989 JA. Obiekt ten ma zbliżyć się do naszej planety w niedzielę 22 maja o godzinie 14:26 czasu uniwersalnego.

Asteroida będzie poruszać się z prędkością ponad 47 tysięcy km/h. Łatwo więc sobie wyobrazić, że jej zderzenie z Ziemią mogłoby oznaczać poważne niebezpieczeństwo dla ludzi. Na szczęście do takiego zderzenia nie dojdzie. Najmniejsza odległość między naszą planetą a asteroidą powinna wynieść ok. 4 miliony km, przy czym astronomowie są pewni dokładności swoich obliczeń z marginesem błędu do 153 km. Zdaniem naukowców nic złego się więc nie stanie.

Planetoida 7335 jest znana od 1 maja 1989 roku. Za jej odkrycie odpowiada Eleanor Helin. W przeszłości obiekt zbliżał się do Ziemi w 1989 roku, a także w 1996 i 2015. Za każdym razem odległość asteroidy od naszej planety była jednak większa, niż będzie to miało miejsce w najbliższą niedzielę. Początkowo szacowano, że obiekt ma średnicę 1,8 km, jednak późniejsze ustalenia pozwoliły stwierdzić, że rzeczywiste wymiary są mniejsze. 7335 to planetoida klasy S, co oznacza, że stanowi skalisty obiekt zbudowany z materiałów krzemianowych. Jest to jeden z najbardziej powszechnych rodzajów planetoid.

Czytaj także: Zdjęcie Sagitarius A – tak wygląda czarna dziura wewnątrz drogi mlecznej

Jeśli interesujecie się astronomią, możecie śledzić aktualne położenie poszczególnych planetoid na specjalnej stronie NASA. Każdy może bezpłatnie skorzystać z tego narzędzia i zobaczyć rozmieszczenie poszczególnych obiektów.

źródło: PAP, zdjęcie główne: Pixabay

Sprawdź najnowsze wpisy