ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Orange sieć 3G

Orange przygotowuje się do wyłączenia sieci 3G – jest już wstępny harmonogram działań

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Orange przygotowuje się powoli do wyłączenia sieci 3G, ale nie podano jeszcze dokładnych dat rozpoczęcia procesu wygaszania. Wiadomo za to, że ma zacząć się on w 2024 roku, więc z sieci 3G będzie można u Orange jeszcze trochę korzystać. Jednak według danych operator, robi to już zaledwie ułamek ich klientów, a w przyszłości tych będzie jeszcze mniej.

Orange przygotowuje się do wyłączenia sieci 3G

Orange 3G

Orange, podobnie zresztą jak i inni operatorzy, przygotowuje się do wyłączenia sieci 3G. Firma rozpoczęła już wstępne przygotowania do tego procesu, który według planów ma objąć lata 2024-2025. Mowa też tutaj o poszczególnych regionach, ale nie sprecyzowano, od którego ma się zacząć cała operacja. Za to Orange przygotowało już specjalną stronę internetową (Wykorzystaj sieć), na której tłumaczy dlaczego w ogóle wyłącza sieć 3G oraz co to oznacza dla samych użytkowników. Według danych Orange, dane mobilne z sieci 3G wykorzystuje obecnie około 3% użytkowników, a z czasem będzie ich coraz mniej. Orange musi też myśleć przyszłościowo i zrobić „miejsce” pod 4G oraz oczywiście 5G.

Działania Orange wpisują się w światowe trendy poprawy efektywności sieci. Dlatego wzmacniamy sieć 4G/5G. Wyłączanie sieci 3G służy zwalnianiu zajmowanych przez nią częstotliwości na potrzeby 4G. Z sieci 4G korzysta aż 96% klientów w Orange. Jej popularność wynika m.in. z zapewniania o wiele szybszego internetu niż w sieci 3G. (…) Po wyłączeniu 3G przekażemy uwolnione pasma na rzecz sieci 4G. W przenośni będziemy mieć więcej dróg szybkiego ruchu, których tak bardzo potrzebują użytkownicy.

Orange

Orange jednocześnie informuje, że w pierwszej kolejności zajmie się wyłączeniem sieci 3G, zanim przystąpi do odłączania 2G. O tym, kiedy 2G pójdzie w odstawkę, operator też ma poinformować z dużym wyprzedzeniem. A co z użytkownikami, którzy za te dwa lata dalej będą korzystać z urządzeń i usług sieci 3G? Orange przypomina, że można u nich w salonie za darmo wymienić kartę 2G/3G na 4G/LTE, a do tego, że w ofercie operatora dostępne są telefony obsługujące VoLTE. Jak dobrze wiemy, postępu nie da się zatrzymać, więc Orange nie może stać w miejscu. Do wyłączenia 3G jeszcze trochę, choć T-Mobile już od dawna informuje swoich użytkowników, że ten proces zaraz ma się u nich zacząć. Niedługo zapewne takie komunikaty zacznie też rozsyłać Orange.

Źródło: Orange

Sprawdź najnowsze wpisy