ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Inwestycje Orlen to oszustwo

Inwestycje Orlen to oszustwo – nie daj się nabrać!

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Inwestycje Orlen to oszustwo, na które natknąłem się stosunkowo niedawno podczas oglądania reklam w WoT: Blitz. Otóż widziałem dwie wersje: od typowej reklamy SCAM-u, na której ktoś przelicza gigantyczną kwotę, pod nosem rzucając przy tym najpopularniejsze w Polsce przekleństwo, oraz przemówienie Daniela Obajtka z napisami, które nie pokrywają się z wypowiedzianymi słowami. Oczywiście od razu nabrałem nie tyle podejrzeń, ile wręcz pewności, że to zwykłe oszustwo. Jednak rzetelność dziennikarska oznacza, że musiałem zweryfikować to u samego źródła, czyli na stronie PKN Orlen.

Inwestycje Orlen to oszustwo

Inwestycje Orlen to oszustwo

Oczywiście tak zwane inwestycje Orlen nie mają z prawdziwym Orlenem nic wspólnego. Reklamy to zwykły SCAM, który prowadzi nas do podejrzanie wyglądającej i bardzo nisko ocenianej aplikacji w Sklepie Play, do której dla bezpieczeństwa nie podrzucę linku. W chwili pisania tekstu była ona oceniana na 1,3 gwiazdki. Problemem jest to, że wiele oficjalnych państwowych aplikacji ma niewiele wyższą ocenę, a ktoś, kto zobaczył reklamę w aplikacji, której ufa i zobaczy, że prowadzi ona do oficjalnego sklepu z aplikacjami na Androida, to może się na to nabrać. 

Zobacz też: Elon Musk i Orlen razem dla Ukrainy — kolejne Starlinki na pomoc

Zwłaszcza że Inwestycje Orlen to oszustwo obecnie także w innych mediach, niż gry. Przykłady można wskazywać także na Facebooku i innych mediach społecznościowych, gdzie autorami są profile podszywające się pod uczelnie — w tym takie nieistniejące — oraz pod organizacje rządowe. To oznacza, że nawet jeśli któraś z reklam wyda się komuś podejrzana, to może dać się nabrać na kolejną. 

Zobacz też: Same kioski to za mało – Orlen kupił też gazety i serwisy Polska Press

Inwestycje Orlen to oszustwo – oświadczenie firmy

PKN Orlen wydał w tej sprawie następujące oświadczenie:

Fałszywe ogłoszenia gwarantujące rzekome bardzo wysokie i pewne zyski pojawiają się przede wszystkim na portalach Facebook, YouTube, licznych stronach internetowych, w mailingach, esemesach czy reklamach internetowych. Fałszywe ogłoszenia zachęcają najczęściej do inwestowania w akcje spółek Grupy ORLEN oraz projekty inwestycyjne prowadzone przez Grupę. Ogłoszenia te wykorzystują bezprawnie nazwę i znaki firmowe instytucji państwowych, spółek skarbu państwa czy wizerunki powiązanych z nimi osób.

Przypominamy: PKN ORLEN zachęca do inwestowania wyłącznie przez swoje oficjalne kanały, takie jak: orlen.pl, orlenwportfelu.pl lub oficjalne profile w mediach społecznościowych. Poniżej przedstawiliśmy, czym charakteryzuje się phishing w internecie, czyli próba podszycia się pod inną firmę w celu wyłudzenia pieniędzy. 

Inwestycje Orlen to oszustwo – jak się nie dać nabrać?

 PKN Orlen przygotowało instrukcję, jak rozpoznać próbę oszustwa, która prezentuje się następująco:

Inwestycje Orlen to oszustwo
  1.  Zdjęcia profilowe często przedstawiają przerobione logo PKN ORLEN lub innych spółek skarbu państwa. Wykorzystywane są też w grafikach postów czy w reklamach.
  2.  Należy zwracać uwagę na podejrzane nazwy profili, z których pochodzą posty. W przykładowej grafice przedstawiają nazwę zbliżoną do PKN ORLEN. Dobrym sposobem na weryfikację prawdziwości profilu jest także sprawdzenie liczby obserwujących. Jeśli jest niewielka, może to oznaczać, że strona tylko podszywa się pod daną firmę. 
  3. Teksty postów zawierają nieprawdziwe informacje o rzekomych inwestycjach i aktywach Grupy ORLEN czy innych spółek skarbu państwa. Mogą zawierać także błędy językowe. 
  4. Grafiki umieszczone w postach to często fotomontaże, którymi PKN ORLEN nie posługuje się w swojej komunikacji. Na zdjęciach można też zobaczyć sylwetki polityków, sportowców czy członków zarządów spółek skarbu państwa.
  5. Na grafikach mogą występować różne kolory tekstów, których PKN ORLEN nie używa w swojej komunikacji.
  6. Posty prowadzą do stron, które w żaden sposób nie są powiązane z PKN ORLEN lub licencjonowanymi domami maklerskimi. 
  7. Pod postami, które zawierają nieprawdziwe informacje może występować duża liczba negatywnych reakcji, oraz mała liczba komentarzy, co może świadczyć o ukrywaniu komentarzy osób, które próbują ostrzec innych przed oszustwem. 

PKN Orlen przygotował także zbiór grafik, na których widać inne próby tego oszustwa. Jednak do każdego z nich pasują powyższe punkty. Jeśli jednak chcecie inwestować w akcje PKN Orlen, to sprawdźcie na stronie KNF legalne domy maklerskie i korzystajcie z ich usług.

Źródło: Orlen

Sprawdź najnowsze wpisy