ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Aya Neo 2, czyli konkurencja dla Steam Deck

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Dla każdego gracza marzeniem jest, możliwość zabrania swojej biblioteki gier, w każdy zakątek świata. Aya Neo 2 to kolejne wydanie udanej, jednak drogiej kieszonkowej konsoli do gier z PC.

Nowa konsola Aya Neo 2

W stosunku do poprzednika nowa konsola jest znacznie wydajniejsza od swojej poprzedniczki. Największą nowością jest wykorzystanie procesora AMD Ryzen 7 6800U oraz grafikę RDNA 2. Dzięki nowemu procesorowi Aya Neo 2 ma szansę wyprzedzić nie tylko swojego poprzednika, a także Steam Deck!

Nowa grafika, nowe możliwości

Najważniejszą aktualizacją względem poprzedniego Neo jest iGPU Radeon 680M RDNA 2, który jest sparowany z głównym procesorem. Zgodnie z tym co mówi AMD ich 680M jest delikatnie słabsze od konkurencji, czyli GTX 1650 Max-Q. To dla przenośnego grania naprawdę świetne wieści, ponieważ ta karta graficzna nie powinna mieć problemu z wydają obsługą gier w rozdzielczości FHD. Sam procesor oferuje maksymalne taktowanie na poziomie 1,6 GHz.

Przeczytaj także: Steam Deck z nową aktualizacją. Co nowego?

Nie wiele wieści o Aya Neo 2

Niestety producent podczas zapowiedzi nie podzielił się pełną specyfikacją techniczną. Jedyne co jeszcze wiadomo to to, że system będzie obsługiwał pamięć masową PCIe 4.0 SSD oraz będzie oferował port USB 4.0. Wiadomo jednak, jak wygląda płynność poszczególnych gier:

  • WRC 10 – 720p – ustawienia graficzne minimalne ~ 44 fps
  • Cyberpunk 2077 – 720p – ustawienia graficzne minimalne ~ 40 fps
  • NBA 2k22 – 720p – ustawiania domyślne ~ 70 fps
  • God of War – 720p – ustawienia minimalne ~ 36 fps
  • Elden Ring – 720p – ustawienia minimalne ~ 30 fps

Tu znajdziecie pełną prezentację wszystkich nowych urządzeń oferowanych przez producenta

Naprawdę przyjemny design

Patrząc na nowe urządzenia oferowane przez AYA NEO od razu przypominają mi się Wii oraz Wii U od Nintendo. W sumie to nowe AYA NEO 2 najbardziej przypomina połączenie kontrolera do Wii U oraz „pstryczka”. Jasna kolorystyka dodaje elegancji, tylko zastanawiające jest, jak będzie z żółknięciem plastiku, bo biały lubi zmienić swój kolor po długim użytkowaniu. Widać także postęp wizualny względem poprzednich konsol producenta.

Rzuć okiem: Chcesz zbudować własnego SteamDecka? A może przerobić monitor na AIO? Framework ma coś dla Ciebie

Jak będzie z cenami? Tego jeszcze nie wiadomo, jednak patrząc na ceny wcześniejszych modeli, możemy spodziewać się ceny powyżej 4000 zł.

Źródło: theverge.com
Sprawdź najnowsze wpisy