Blik dołącza do systemu SWIFT

Blik dołącza do systemu SWIFT – rozliczanie transakcji w euro coraz bliżej

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Polski Standard Płatności, operator systemu Blik, dołączył do systemu SWIFT. Spółka przeszła w kwietniu konieczne procedury i dziś jest już częścią międzynarodowego systemu. Po co SWIFT operatorowi Blika? Chodzi o możliwość rozliczania transakcji w euro.

Blik dołącza do systemu SWIFT – co to oznacza?

Blik dołącza do systemu SWIFT

Serwis Cashless ustalił, że Polski Standard Płatności dołączył do systemu SWIFT. Informację tę potwierdziło biuro prasowe operatora Blika. Uczestnictwo w międzynarodowym systemie ma przede wszystkim pozwolić polskiej spółce rozliczać transakcje w euro. SWIFT jest systemem służącym do wymiany informacji dotyczących międzynarodowych przelewów bankowych. Jego główne zadania to skrócenie czasu potrzebnego do realizacji zagranicznego zlecenia oraz automatyzacja przelewów.

O tym, że operator Blika planuje rozliczać transakcje w euro, informowaliśmy już w grudniu ubiegłego roku. Naszą ambicją jest integracja z systemami europejskimi aby realizować rozrachunki w Euro. To krok w stronę włączenia zagranicznych uczestników do systemu – taki komunikat opublikowano w tamtym czasie na oficjalnym profilu Blika na Twitterze. Umożliwienie rozliczania transakcji w euro może pozwolić na to, by w przyszłości polski system płatności był oferowany również przez banki za granicą.

Udostępnienie Blika przez banki za granicą niewątpliwie może pozwolić temu systemowi płatności na dynamiczny rozwój. Płatności Blikiem są bardzo wygodne, szczególnie w internecie. W Polsce ten system zdobył ogromną popularność – w ostatnim kwartale 2021 roku miał on ponad 10 milionów aktywnych użytkowników, a dziennie wykonywano przy jego użyciu 2,6 miliona transakcji.

Czytaj także: Blik działa już od 7 lat — oto najważniejsze wydarzenia z jego historii

Więcej szczegółów na temat planów ekspansji polskiego systemu płatności na zagraniczne rynki możemy poznać na najbliższej konferencji prowadzonej przez Dariusza Mazurkiewicza, CEO Blika. Ta odbędzie się w najbliższy wtorek, 17 maja. Podczas tego wydarzenia na pewno poznamy też wyniki Blika za pierwszy kwartał 2022 roku. O wszystkich najważniejszych ustaleniach przekazanych podczas konferencji będziemy informować na łamach naszego portalu.

źródło: Cashless.pl, zdjęcie główne: Willfired Wende/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy