Google aktualizuje Android Auto. Nowe UI i zagrożenia wynikające z korzystania z ekranów

Mateusz Jamroz Mateusz Jamroz Newsy

Gigant z Moutain View po raz kolejny odświeża Android Auto. Tym razem, Google stawia na rozwój UI ekranów dotykowych usprawniając ich funkcjonowanie.

Podzielony ekran standardem w Android Auto

Multitasking jest priorytetem dla Google. Nowa funkcja, czyli, podzielony ekran ma być standardem dla wszystkich użytkowników Android Auto. Dzięki temu użytkownicy będą mogli jednocześnie kontrolować najważniejsze funkcje takie jak nawigacja, wiadomości oraz multimedia na jednym ekranie! Owszem podział wyświetlacza pojawił się już jakiś czas temu, ale dla ograniczonej grupy odbiorców. Teraz ma to się zmienić i będzie to domyślne rozwiązanie producenta. Dzięki nowym ekranom w samochodach firmie znacznie łatwiej będzie dopasować nową wersję aplikacji do wszystkich wyświetlaczy.

Kiedyś mieliśmy inny tryb ekranu, który był dostępny w bardzo ograniczonej liczbie samochodów. Teraz jest to dostępne bez względu na rodzaj wyświetlacza, rozmiar, format i jest to naprawdę ekscytująca aktualizacja

Rod Loper, lead product manager Android Auto 

Sprawdź także: BMW bez Apple CarPlay i Android Auto. Kogo dotyczą problemy?

Widać design inspirowany….

Apple CarPlay. Trudno się dziwić inspiracją od Apple, ponieważ ci od zawsze przodują jeśli chodzi o dobry UI. Google postawiło na minimalizm i zaokrąglone krawędzie wszystkich okien, które będą pojawiać się na wyświetlaczach użytkowników. Warto także podkreślić, że nowy interface będzie w pełni skalowalny w zależności od ekranu, na którym się pojawi. Otóż Aplikacja będzie zawsze dopasowywać elementy UI do wymiaru wyświetlacza. Dzięki temu nie będzie istotne, czy samochód jest wyposażony w wertykalny lub horyzontalny ekran. Zastanawiające jest jednak to jak Android Auto poradzi sobie np. w Mercedesie EQS, który posiada ponad 50-calowy ekran. Jeśli wierzyć Google na słowo nowy UI powinien poradzić sobie bez problemu nawet z takim kolosem.

Widzieliśmy kilka naprawdę interesujących innowacji w branży moto. Zaczynając od tych bardzo dużych wyświetlaczy pionowych, po te niezwykle szerokie krajobrazowe

dodaje Lopez

Przeczytaj także: Hummer EV z ciekawostkami. To pierwszy w pełni elektryczny SUV i Pickup

Paradoks telefonu

Używanie telefonu na drogach jest jednym z głównych powodów powodowania wypadków. Cały świat walczy z tym zjawiskiem. Obserwując branże i rynek zastanawiam się, dlaczego producenci samochodów usilnie instalują wyświetlacze przypominające tablety. Moda modą, a bezpieczeństwo bezpieczeństwem. Ogromne wyświetlacze rozpraszają kierowców, każąc im odwracać uwagę podczas korzystania z nich.

W 2020 roku TRL (The Future of Transport) zleciło badania (IAM RoadSmart infotaiment reserch). Wyniki okazały się bardzo niepokojące, ponieważ okazuje się, że używanie ekranów w samochodach wydłuża czas reakcji znacznie bardziej niż zażywania marihuany!

Źródło: Google I/O, imroadsmart.com

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy